Jordán László elmondta: az eddigi adatok még nem véglegesek, hiszen az év korábbi időszakában a szankciók közül a bírságolás háttérbe szorult. A parlagfű fejlődése és virágzása idején ugyanis az igazgatóság elsősorban arra törekedett, hogy a fertőzött területeket mielőbb megtisztítsák az agresszíven terjedő, allergén gyomnövénytől.
Tájékoztatása szerint az elmúlt hónapokban 276 esetben rendeltek el közérdekű, míg további 147 alkalommal kötelező védekezést. Előbbieknél külső vállalkozó végezte el a parlagfű kaszálását, melynek költségeit az állam megelőlegezte, azt utólag hajtják be a földtulajdonoson. Az utóbbi kategóriába tartozó ügyeknél pedig közvetlenül a terület gazdáját szólították fel e munka meghatározott időn belüli elvégzésére – tette hozzá a szakember.
Az igazgató közölte: összesen 488 jegyzőkönyv készült, amelyek nyomán több mint 400 eljárás indul, illetve indult. Ezek mindegyikében növényvédelmi bírsággal sújtja majd a hatóság az érintetteket. Eddig 171 esetben összesen 8 millió 185 ezer forint pénzbüntetést szabtak ki. Mivel az ügyek több mint a felének a feldolgozása még tart, az év végéig a büntetés összege a húszmillió forintot is elérheti.
Jordán László szerint azonban mindez – bár a parlagfű-mentesítés hatósági feladatainak ellátása az igazgatóság kiemelt teendői közé tartozik – csupán csepp a tengerben. Az eljárás alá vont földek nagysága összességében 523 hektár, a megye mezőgazdaságilag hasznosított területeinek alig egy-másfél ezreléke. Az idei magas pollenszám is arra utalt: ennél nagyságrendekkel komolyabb a parlagfű-fertőzöttség e vidéken – mondta.
Az eljárások tavalyihoz hasonló száma azonban jól tükrözi, hogy a szakhatóság szűkös személyi feltételei nem teszik lehetővé számottevően több gyomos parcella felderítését és eljárás lefolytatását – tette hozzá az igazgató.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.