A Fidesz kormányra kerülése esetén a felére fogja csökkenteni a főváros és a kerületi városvezetők létszámát. Orbán világossá tette, hogy a Fidesz támogatja Tarlós most bemutatott programját. „Budapest súlyos állapotban van, a fővárosban nehéz élni, sem elindulni, sem megállni nem lehet” – jelentette ki a Fidesz elnöke. Véleménye szerint a most bemutatott program „a kiút első lépése”. Orbán azt ígérte, hogy a leendő kormány támogatni fogja azokat a törvényeket, amelyek a főváros működését fogják segíteni.
„Budapest a nemzet fővárosa”
Orbán kijelentette: a főváros állapota, a lepusztult közeg nem bátorítja az embereket a kulturált életre. A Fidesz elnöke elmondta: a kötet azt mondja, hogy Budapest nem csupán egy város, hanem a nemzet fővárosa. Orbán szerint mindnyájunknak fontos a sorsa határon innen és túl. A fővárosra csak akkor lehetünk büszkék, ha nemzetközileg elismerik, jó itt élni, és ha biztonság van benne – mutatott rá Orbán. A mostani városvezetés történelmi lehetőséget szalasztott el, mivel 8 éve ugyanolyan a kormány színe, mint a fővárosé. Ebből az együttállásból a főváros lakói semmit sem érezhettek.
Orbán a főváros most kialakult helyzetét úgy jellemezte: olyan ez, mint amikor a kapitány elsőként távozik a süllyedő hajóról. A Fidesz elnöke kijelentette: nem fogadják el, hogy következmények nélkül távozzanak a város éléről a szocialista vezetők, és megfelelő jogi eszközökkel felelősségre is fogják őket vonni. A Fidesz elnöke szerint az MSZP alkalmatlan arra, hogy viselje a felelősséget a város vezetéséért.
„A város irányítása megbukott”
Nem azon szándékból készült el A nemzet fővárosa című program, hogy azon ne lehessen változtatni, hanem azért, hogy egy valós ajánlatot tegyen az asztalra a Fidesz, és szeretnénk, ha ez később kibővülne – jelentette be Tarlós István szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján. Rendet, esélyt és biztonságot igényelnek a város lakói – tette hozzá. A Fidesz fővárosi frakcióvezetője szerint a város működése szétesőben van, valaminek történnie kell. Tarlós úgy látja, a fővárosi kétszintű irányítás megbukott, és bejelentette, hogy új közszolgáltatási modellt kívánnak bevezetni. A Budapest Főváros Vagyonkezelő Központot átalakítják Budapesti Városüzemeltető és Vagyonkezelő Központ Zrt.-vé (BVVK) – tette hozzá. Tarlós szavai szerint a BVVK feladata lesz, hogy a főváros tulajdonosi érdekeinek megfelelően irányítsa és ellenőrizze a tagvállalatokat. Az új közszolgáltatási modell másik fontos eleme lesz a Budapesti Közlekedési Központ (BKK Zrt.) létrehozása – mondta a politikus. Tarlós kifejtette: ez az egyéni és a közösségi közlekedéssel kapcsolatos tulajdonosi, megrendelői feladatok előkészítését és végrehajtását látja el, végre egy intézményben összefogva és felelősséggel vállalva Budapest teljes közlekedési rendszerének működtetését és fejlesztését.
Tarlós: Felére kell csökkenteni a hivatalokat
A Fidesz fővárosi frakcióvezetője szerint a főpolgármesternek kellett volna kezdeményeznie az átalakításokat, amelyekre az elmúlt években egyáltalán nem került sor. Tarlós szerint a felére kell csökkenteni a hivatalokat és az ügyosztályokat, s biztosítani kell a város pénzügyi egyensúlyát. A politikus a jövő egyik fontos feladatának nevezte, hogy Budapestnek a több száz milliárdos projektekkel szemben a kisebb beruházásokat is támogatnia kell, mert azokkal is javítható a városban élők közérzete. A politikus tarthatatlannak nevezte, hogy 1990 óta nincs semmiféle terv arra sem, hogyan lehetne a fővárosi hajléktalanhelyzetet megoldani. Tarlós kijelentette: a budapesti kerékpár-közlekedést a többi közlekedési nemmel egy szintre kell emelni. Lehet vitatni a programot, de a szocialistákkal ellentétben legalább valamit letettek az asztalra – fogalmazott.