A Fidesz ezért nem szavazza meg az előterjesztést, de alkotmányossági aggályok miatt elképzelhető az is, hogy „jogi útra viszik az ügyet” – tette hozzá sajtótájékoztatón a párt szakpolitikusa, az országgyűlés oktatási bizottságának tagja.
Pósán László kifogásolta, hogy a tervezett módosítások az első lépést jelentenék az intézmények magánosításában, az egyetemi tanári kinevezések megváltoztatásával kapcsolatban pedig „pártkatonák elhelyezkedésének biztosításáról lehet szó”.
A fideszes politikus „a kapuzárás előtti kormánykoalíció” – amely szerinte a koalíció felbomlása ellenére a valóságban tovább működik –, erőlködésének nevezte a lépést, amellyel „minden korábbi eszement érdeket, amit sikerült kisiklatni, most visszahoznak”. Ezek közé sorolta az egyetemek privatizálására vonatkozó törekvéseket, amely most a „vállalkozó közintézet” formában jelenik meg újra a tervezetben.
Aggályosnak nevezte, hogy az egyetemek és főiskolák önálló jogi személyként működő gazdasági társaságokat hozhatnának létre, miközben az egyetem összes vagyonáért továbbra is a rektor lenne a felelős. Ez nem jelente mást, mint „zavarosban halászni” – utalt a tervezett lépéssel járó leendő kaotikus működési körülményekre a képviselő.
Pósán László szerint átgondolatlan a „kutató egyetem” minősítés bevezetése is, miután semmilyen objektív mérési, illetve feltételrendszert nem tartalmaz a törvénytervezet. A Fidesz debreceni elnöke ugyanakkor megjegyezte, hogy lényeges kérdésekkel – a bolognai-rendszer tapasztalatainak értékelésével, azzal, hogy mi lesz a Bsc-képzésben végzett, de a mesterképzésre fel nem vett fiatalokkal, a tanárképzés kritikus helyzetével, vagy az intézmények gazdálkodásának anomáliáival – a tervezet nem foglalkozik. Mindezek alapján, ha az Országgyűlés mégis elfogadja a felsőoktatási törvény módosítását, a Fidesz-kormány el fogja azt törölni – tette hozzá Pósán László.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.