Székely Tamás elmondta: az intézmények még ebben a hónapban 4,5 milliárd forintot kapnak, majd még az év végéig további 6 milliárd forintot, ez utóbbit már a 2010-es költségvetés terhére. A változtatások közé tartozik az is, hogy november 1-jétől ismét bevezetik a teljesítményvolumenkorlát-alapú finanszírozási rendszert.
Oszkó Péter a „tárgyalási ajánlattal” kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy a költségvetési források szinte teljes egészében le vannak kötve, és már „gyakorlatilag nulla a mozgástere a kormánynak”. Utalt arra, hogy idén az ágazati költségvetés hiányát nyolcmilliárd forintra tervezték, most azonban már körülbelül 150 milliárd forintos hiányt prognosztizálnak erre az évre. Hozzátette: az egészségbiztosítási alap hiánya jövőre már „harmadolható” lehet, így az 50 milliárd forintra csökkenhet, hosszabb távon pedig helyreállhat az egyensúlyi állapot. Elmondta, az eddigi tárgyalások jók voltak arra, hogy lássák: az egészségügyben nem kizárólag finanszírozási problémák vannak. Mint mondta, „elmennek a határok határáig”, kiszámolják, mennyi az ország teherviselése, mennyi pénzt tudnak fordítani az egészségügyre, majd ezt követően asztalra kell tenni azt is, hogy az ágazat ezt hogyan tudja a leghatékonyabban felhasználni „már nem a pénzügyi logika mentén”.
Kitért arra is, hogy a vakcina beszerzése nem a gyógyító-megelőző ellátás előirányzatát terheli, tehát az oltóanyagra nem innen vonnak el forrásokat. A jövő évi ágazati költségvetést érintő kérdésre azt mondta: határozottan kijelenti, hogy a jövő évi előirányzatot növelni kívánják a benyújtott költségvetési tervhez képest.
A szaktárca és a kórházak képviselői délután ülnek tárgyalóasztalhoz, hogy a tervek szerint megállapodjanak az intézmények ide többletjuttatásáról. Jó dolog az egészségügyben a többletforrás, de egyre komolyabban fel kell tenni a kérdést, hogy ésszerű-e a felhasználás, arra költenek-e, ami a legnagyobb „egészségnyereséget” hozza – mondta Kökény Mihály a bizottsági ülés után.
A képviselők a bizottsági ülésen egyetértettek abban, hogy egy erőteljes, határozott kampányra lenne szükség a védőoltással és a megelőzéssel kapcsolatban. Kupper András (Fidesz) szerint a jelenlegi kampány „minősíthetetlenül rossz”. Példaként említette választókerületét, Újbudát, ahol egyes osztályokban kevés tájékoztató anyagot osztottak ki. Több szocialista képviselő pedig arról beszélt, hogy a védőoltással kapcsolatban sok téves információ lát napvilágot, és ezek jelentősen rontják a megelőzés és a védekezés esélyeit, és gyengítik a járványügyi biztonságot.
(MTI)