Az ítélőtábla tanácsa azért tartotta fontosnak a helyszíni tárgyalást, hogy saját szemével lássa az események helyszínét – mondta az MTI-nek Koszta János sajtótitkár. Hozzátette: az egyes vádlottak – az első-, a másod-, a harmad-, az ötöd- és a nyolcadrendű –, akik részt kívántak venni ebben a bizonyítási eljárásban, megmutathatták, hol tartózkodtak az esemény kezdetekor, annak történésekor, mikor lettek figyelmesek az egyes cselekményekre, és mindez mennyi idő alatt következett be. A helyszíni tárgyalást különleges rendőri és biztonsági intézkedések közepette tartották.
Több vádlott is eddigi vallomásaitól eltérően számolt be a történésekről a helyszínen. A harmadrendű vádlott olyan jellegű nyilatkozatot tett, amely szerint „ő ezt a bűncselekményt nem követte el”, azt csak magára vállalta. Azt, hogy miért tette ezt – ügyvédjével egyeztetve – a szerdai tárgyalási napon kívánja előadni.
A Balla Lajos vezette büntetőtanács azon kérdésére, miért nem nevezi meg, kik vettek részt a bántalmazásban – „nem tudja vagy nem akarja” –, a harmadrendű vádlott közölte: „nem akarja”. Vallomásában kitért arra, hogy a bűntény utáni „megbeszélésen” kiosztották, „kinek kell elvinni a balhét”. Véleménye szerint még legalább négy embert meg lehetne nevezni, aki vádlottként állhatna a bíróság előtt.
Szintén együttműködött a tárgyaláson a másodrendű vádlott – az elsodort kislány apja –, aki egyebek mellett azt mondta: „itt mindenki tudja, hogy ki mit csinált”. Utalt arra, hogy a harmadrendű vádlott édesanyja – aki az ő nővére – azt se bánja, hogy a gyermeke börtönben van – 15 évet kapott –, pedig szerinte nem nyúlt a sértetthez. Hozzátette: volt, aki ugrált az áldozat fején. A tanúk kapcsán azt mondta, hogy nem az igazi tanúk álltak a bíróság előtt.
Az ötödrendű vádlott – az elsodort kislány anyja – vallomásában úgy fogalmazott: valaki kiabált a helyszínen. Megnevezett egy helyi lakost is, aki őt értesítette a történtekről. A bírói kérdésre azt válaszolta: ki lehet mondani, az a személy kiabált.
Helmeczy László, a sértett – Szögi Lajos – jogi képviselője az MTI kérdésére úgy nyilatkozott: fontosnak tartja a helyszínen elhangzottakat, „most is derültek ki olyan momentumok, amelyek egy picit közelebb vittek az igazsághoz”. Koszta János a helyszíni tárgyalást követően az MTI kérdésére azt mondta: egy részletes, bűnösségre is kiterjedő vallomás komoly enyhítő körülmény lehet. A legkorábban „esetleg” november 6-án születhet ítélet az ügyben.
A Borsod megyei bíróság májusban, első fokon életfogytiglani fegyházbüntetésre ítélte a másodrendű vádlottat (a kislány apját). Öten 15 év fegyházbüntetést kaptak (köztük a kislány anyja és egyik bátyja), a két fiatalkorú vádlottra pedig 10 év, fiatalkorúak börtönében letöltendő börtönbüntetést szabtak ki. Valamennyi vádlott fellebbezett a döntés ellen.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.