Utcára kerülhet kedden délután egy öttagú család – nagymama, apa, anya és két kiskorú gyermek. A hitelüket nem tudják ugyanis tovább fizetni, a KDB Bank pedig árverezést tart, amelyen igen alacsony áron kelhet el a lakás – tudta meg az MNO. Információinkat a család egyik ismerősétől szereztük, mivel a kilakoltatás előtt állóknak nincsen telefonjuk.
Az önkormányzat egyelőre nem tud rajtuk segíteni. Az egyik megoldás az önkormányzati bérlakás lenne, ám egyetlen egy sem áll üresen, többnyire kisgyermekes családok lakják. Tóth Julianna, az önkormányzat jegyzője az MNO-nak elmondta, ha délután valóban elárverezik a lakást, akkor tudják átbeszélni a családdal a szóba jöhető megoldásokat. A legvalószínűbb, hogy átmenetileg anyaotthonban helyezik el az édesanyát és két gyermekét. A család szempontjából természetesen ez nem a legjobb megoldás, hiszen így elszakítanák az apát a feleségétől és gyermekeitől. Hosszú távon van arra esély, hogy bérlakást kapjanak, ám azt nem lehet előre megmondani, mikor lesz üres lakás. Ezen kívül pedig az albérlet jöhet még szóba, ha van – fejtette ki Tóth.
A kormány azt hangoztatta az elmúlt hónapokban, hogy a kilakoltatásokat úgy lehet megakadályozni, ha maga az önkormányzat vásárolja fel a bedőlt hitelesek otthonait, hogy aztán bérbe adja számukra azokat. Ám ehhez az önkormányzatnak hitelt kell felvennie, a feszített költségvetés miatt azonban jelenleg nem hitelképes – mondta a jegyző, aki kifejtette: januárban, amikor az önkormányzat költségvetése készült, még szó sem volt arról, hogy erre a célra pénzt kellene elkülöníteni. Ez tehát csupán egy jogi lehetőség, mondhatni pusztán „papíron” létezik, ezzel élni viszont gyakorlatilag lehetetlen, mert a kormány nem biztosít hozzá forrást. „Egyébként is kicentizett költségvetést tudtunk csak készíteni, és erre jött év közben ez a »meglepetés«, hogy a kilakoltatásokat is mi akadályozzuk meg” – mondta a jegyző. „Ráadásul nem csak egy családról van szó, többen lehetnek, akikről nem is tudunk, mert nem jelzik ezt a problémát” – tette hozzá.
Ismert, a jövő évi költségvetés tervezete alapján az önkormányzatoktól további milliárdokat vonhatnak el, a jegyző szerint így a helyzet csak még rosszabb lehet. Mivel egy önkormányzat is csődbe mehet, amikor elárverezik a vagyonát, ezért nagyon át kell gondolni, hogy milyen kockázatokat vállal – hangsúlyozta Tóth.
A kilakoltatást elrendelő KDB Bank egyelőre nem válaszolt kérdéseinkre. A pénzintézet egyébként szeptember 30-án írta alá a banki magatartási kódexet, amelyben többek között az áll, hogy „biztosítják az ügyfélnek, hogy mielőtt a hitelező élne a vételi joggal, legalább 90 napot biztosítanak az adósnak, hogy saját maga értékesíthesse ingatlanát”.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.