A magyar hatóság még nem szervezi Zentai hazaszállítását

A magyar hatóság még nem szervezi a háborús bűnnel vádolt Zentai Károly (Charles Zentai) hazaszállítását, mivel a kiadatásáról szóló miniszteri döntés ellen még további jogorvoslatnak van helye – mondta el Höltzl Lipót, az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) főosztályvezetője csütörtökön az MTI-nek. • Nem tartja bűnösnek, de kiadja Ausztrália a megvádolt Zentait

MNO
2009. 11. 12. 16:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ausztrál belügyminiszter, Brendan O’Connor csütörtökön közölte, hogy az ausztrál szövetségi kormány jóváhagyta Zentai kiadatását Magyarországnak. Höltzl Lipót ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: a miniszter döntése még nem jelenti, hogy vége az ügynek, mivel az ausztrál belső jog szerint lehetséges a döntés felülvizsgálatát kérni. Arról azonban nem tudott tájékoztatást adni, ez mennyi ideig tarthat. Mint mondta, amennyiben a kiadatás végrehajthatóvá válik, az Interpol magyar nemzeti irodája rövid időn – 10 napon – belül megszervezi a kiadott ember hazaszállítását.

A szervezést – tekintettel arra, hogy még nem zárult le a kiadatási eljárás – nem kezdték el. A 88 éves Zentai Károlyt a magyar hatóságok azzal vádolják, hogy 1944. november 8-án a magyar királyi hadsereg tiszthelyetteseként egy budapesti laktanyában többedmagával megkínozta és meggyilkolta a 18 éves Balázs Pétert, mert a zsidó fiatalember nem viselte a megkülönböztető sárga csillagot. Zentai tagadja a vádat, azt hangoztatva, hogy már a Balázs Péter halála előtti napon elhagyta Budapestet.

A perthi szövetségi bíróság október 8-án hozott határozata szerint Zentai kiadható Magyarországnak. A kiadatás ügyében a végső döntést az ausztrál belügyminiszter hozta meg. Zentait október 22-én helyezték kiadatási őrizetbe. Ács Tibor, a Budapesti Katonai Ügyészség szóvivője október végén az MTI-nek elmondta, ha az ausztrál hatóságok kiadják Magyarországnak Zentai Károlyt, akkor gyanúsítottként hallgatják ki a férfit, és a körülmények ismeretében határoznak arról, kérik-e előzetes letartóztatásba helyezését. A szóvivő közölte azt is, hogy az ügyben a bizonyítékok jelentős részét már összegyűjtötték, ennek alapján kérték ugyanis a férfi kiadatását.

Felhívta azonban a figyelmet arra, hogy az eljárás során Zentai Károly is tehet indítványokat, így nem lehet megjósolni, mennyi ideig tart, amíg a magyar hatóság vádat emel ellene. Zentai Károly ellen a Simon Wiesenthal Központ tett feljelentést, amelynek alapján a magyar katonai ügyészség vizsgálta az ügyet, majd a magyar kormány 2005 elején kérte Zentai kiadatását az ausztrál hatóságoktól. A Fővárosi Bíróság 2005. március 3-án nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a feltételezett háborús bűnös ellen, és Zentait még abban az évben, július 8-án – a magyar kiadatási kérelem alapján – letartóztatták, majd óvadék ellenében szabadlábra helyezték.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.