Közös sajtótájékoztatójukon Bajnai Gordon úgy fogalmazott: a fő témájuk „az első hármas” beindítása, a szoros együttműködés kialakítása volt annak érdekében, hogy a trió új lendületet tudjon majd adni az Európai Uniónak. Emlékeztetett arra: a három ország a lisszaboni szerződés életbe lépése után első alkalommal alkot csoportos elnökséget az EU-ban, amelynek során másfél évig folyamatosan együttműködnek. „Ez az új triókoncepció azért is jó, mert – jó értelemben – ránk kényszerítette azt, hogy együttműködjünk és egy olyan kiegyensúlyozott hármast hozzunk létre az unión belül , amely földrajzi, fejlettségi, nemzetközi, politikai és gazdasági szempontból is kiegészíti egymást” – fogalmazott a magyar kormányfő.
A trió legfontosabb feladatai közt említette az unió további bővítését, a lisszaboni szerződés működőképességének biztosítását, a klímapolitika véglegesítését, valamint a magyar szempontból kiemelt fontossággal bíró energiabiztonság erősítését. Mint mondta, várhatóan a magyar elnökség időszakára esik a keleti partnerség továbbvitele és az EU Duna-stratégiájának megalapozása. Tájékoztatása szerint találkozójuk második felében áttekintik a kétoldalú kérdéseket, de – mint fogalmazott – „Belgiummal hála Istennek kevés a kétoldalú ügy, mert kevés a probléma”. Hozzátette: a két ország gazdasági helyezte hasonló, ezért abban érdekeltek, hogy a válságkezelés ne a protekcionizmus, ne a befelé fordulás, hanem a nyitás, az EU versenyképességének erősítése révén történjen meg.
Herman Van Rompuy – aki több európai ország miniszterelnökével is találkozott az elmúlt napokban – a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy nagy benyomást tettek rá Bajnai válságkezelési intézkedései, amelyekről már nem először kapott információt. A belga politikus több hasonlóságot is felsorolt a két országgal kapcsolatban. Példaként említette többek közt, hogy mindkét állam szoros kapcsolatban áll a nemzetközi pénzügyi szervezetekkel, és elkötelezett a terrorizmus elleni harc iránt. Az uniós témákkal kapcsolatban reményét fejezte ki, hogy a trió új energiát és új lendületet ad majd az új EU-nak. „Az Európai Uniót az igazi kérdések, az igazi témák, az igazi megoldások felé kell irányítani, miután nyolc hosszú éven át vitáztunk az alkotmányos kérdésekről” – fogalmazott a belga miniszterelnök.
(MTI)