Bajnai zárt ajtók mögött beszélne

Bajnai Gordon miniszterelnök csütörtökön délután Brüsszelbe utazik az Európai Unió tagországai állam-, illetve kormányfőinek rendkívüli találkozójára – közölte az MTI érdeklődésére a kormányszóvivő szerdán.

MNO
2009. 11. 18. 17:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az informális tanácskozáson várhatóan eldől az uniós csúcstisztségek sorsa. A kormányszóvivő az MTI azon kérdésére, hogy a magyar kormányfő kit fog támogatni az Európai Tanács elnöki, valamint az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselői posztján, úgy válaszolt: személyi ügyekről van szó, ezért a magyar kormány előzetesen nem kíván állást foglalni. Jobb ezeket zárt ajtók mögött megbeszélni – tette hozzá. Szollár Domokos az MTI-nek elmondta: azért nem volt szerdán – az Európai Tanács ülései előtt megszokott – EU nagybizottsági ülés a palamentben, mert a csütörtöki brüsszeli rendkívüli ülésen személyi kérdésekről lesz szó.

A napirend jellegéből adódóan a kormány nem kívánt nagybizottság keretében konzultálni a parlamenti pártok képviselőivel. Döntéséről a kabinet egyeztetett az Országgyűlés vezetésével – közölte. Az MTI a miniszterelnök környezetéhez tartozó forrásból úgy értesült, hogy Magyarország olyan elnököt szeretne, aki képes integrálni az Európai Uniót, és egyaránt figyelembe tudja venni és össze tudja hangolni a nagy és kis, illetve a régi és az új országok érdekeit.

Az MTI értesülései szerint mindenképpen bővítéspárti elnök mellett fog érvelni a magyar miniszterelnök, hiszen Magyarország szempontjából az EU nyugat-balkáni bővítése kiemelten fontos. Egyúttal olyan vezetőt látna szívesen az EU élén, aki a tagországi érdekek mellett elkötelezett olyan összeurópai ügyek mellett is, mint például a kohéziós, illetve agrárprogramok további támogatása és fejlesztése. Az új külügyi és biztonságpolitikai főképviselővel kapcsolatban az MTI úgy tudja, a magyar álláspont szerint a főképviselőnek határozott és erős politikusnak kell lennie. „Olyan vezetőnek, akinek markáns és határozott elképzelése van arról, milyenné kell formálni az Európai Uniót, aki képes megemelni az EU ázsióját és reputációját, hogy egyenrangú partnere lehessen akár az Egyesült Államoknak, akár Kínának, s olyan vezetőnek, akinek megvan Barack Obama telefonszáma, és akinek az Egyesült Államok elnöke azonnal föl is veszi a telefont” – mondta el az MTI-nek a miniszterelnök környezetéhez tartozó forrás.

Sajtóhírek szerint Herman Van Rompuy belga kereszténydemokrata miniszterelnök a legesélyesebb az elnöki posztra, de felmerült még Tony Blair volt brit munkáspárti kormányfő, Jan Peter Balkenende holland és Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök, Vaira Vike-Freiberga volt lett államfő és Mary Robinson volt ír államfőt neve is.

A főképviselői posztra esélyesek közt említik Peter Mandelson brit kereskedelmi minisztert, Massimo D'Alema volt olasz miniszterelnököt, Olli Rehnt, az EU bővítési biztosát. A fentieken túl számos – jelölt és önjelölt – politikus neve forog az esélylatolgatók körében, de brüsszeli elemzők nem zárják ki, hogy az utolsó pillanatban is előállhatnak újabb esélyesekkel. Az MTI brüsszeli tudósítói szerint azt, hogy meddig húzódik el a csütörtök esti „munkavacsora”, senki nem tudja, és egyesek szerint akár pénteken is folytathatják az alkudozást. A döntéshez politikai szempontból jó lenne, de jogi értelemben nem szükséges a teljes egyetértés, elég a minősített többség is.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.