Sajátos helyzetben van a térség, hiszen három országgal, háromféleképpen határos: míg Szlovákiával belső, addig Ukrajnával külső schengeni határ van érvényben, Romániába pedig egy belső uniós határon, jelentős könnyítésekkel, vízummentességgel utazhatnak át az állampolgárok – mondta a dandártábornok a „Közbiztonsági kockázatok és perspektívák a Kárpátok Eurorégióban” címet viselő szakmai rendezvényen.
A rendőrségi vezető elmondta: a 245 kilométer hosszú magyar-szlovák-ukrán-román határszakaszon az adatok a migráció, az emberkereskedelem, valamint a cigaretta és a kábítószer csempészetének erősödését mutatják. Az egyre jobban átjárható határok pedig a szomszédos országok köztörvényes bűnözőinek mozgását segítik elő.
Szepesi István a migrációs kérdéssel kapcsolatban hozzátette: a megye belépési ponttá vált a volt Szovjetunió államai, valamint az ázsiai országok felől érkező grúz, moldáv, csecsen, illetve afgán és pakisztáni migránsok számára, közülük egyre többen próbálkoznak meg jogsértő módon átlépni Magyarország területére.
A közokirat-hamisítások és a tiltott határátlépések száma az elmúlt években folyamatosan emelkedett, idén közel kétezret ilyen jellegű ügyet derítettek fel – mondta a főkapitány. Szepesi István emellett beszámolt arról, hogy évente közel 4 millió euró értékben foglal le a határon illegálisan áthozott jövedéki termékeket a rendőrség.
A bűncselekmények számának visszaszorítása érdekében a bűnüldözési munka nemzetközi összehangolását kezdeményezi a megyei rendőr-főkapitányság, partnerként vonva be a szlovák, a román, az ukrán és a holland rendőrséget. Szepesi István ugyanakkor rámutatott, hogy az együttműködést több tényező is nehezíti: ilyen a külföldi társszervek eltérő szervezeti felépítése, valamint a jogharmonizáció hiánya, ami nehézkessé teszi a bűnügyi adatok országok közti cseréjét, használatát.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.