Embert, cigarettát és kábítószert is csempésznek

A migráció, az emberkereskedelem, valamint árucsempészet növekedése prognosztizálható az ország északkeleti határszakaszain – jelentette ki Szepesi István dandártábornok, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság vezetője egy közbiztonsági konferencián csütörtökön Nyíregyházán.

MNO
2009. 11. 12. 16:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sajátos helyzetben van a térség, hiszen három országgal, háromféleképpen határos: míg Szlovákiával belső, addig Ukrajnával külső schengeni határ van érvényben, Romániába pedig egy belső uniós határon, jelentős könnyítésekkel, vízummentességgel utazhatnak át az állampolgárok – mondta a dandártábornok a „Közbiztonsági kockázatok és perspektívák a Kárpátok Eurorégióban” címet viselő szakmai rendezvényen.

A rendőrségi vezető elmondta: a 245 kilométer hosszú magyar-szlovák-ukrán-román határszakaszon az adatok a migráció, az emberkereskedelem, valamint a cigaretta és a kábítószer csempészetének erősödését mutatják. Az egyre jobban átjárható határok pedig a szomszédos országok köztörvényes bűnözőinek mozgását segítik elő.

Szepesi István a migrációs kérdéssel kapcsolatban hozzátette: a megye belépési ponttá vált a volt Szovjetunió államai, valamint az ázsiai országok felől érkező grúz, moldáv, csecsen, illetve afgán és pakisztáni migránsok számára, közülük egyre többen próbálkoznak meg jogsértő módon átlépni Magyarország területére.

A közokirat-hamisítások és a tiltott határátlépések száma az elmúlt években folyamatosan emelkedett, idén közel kétezret ilyen jellegű ügyet derítettek fel – mondta a főkapitány. Szepesi István emellett beszámolt arról, hogy évente közel 4 millió euró értékben foglal le a határon illegálisan áthozott jövedéki termékeket a rendőrség.

A bűncselekmények számának visszaszorítása érdekében a bűnüldözési munka nemzetközi összehangolását kezdeményezi a megyei rendőr-főkapitányság, partnerként vonva be a szlovák, a román, az ukrán és a holland rendőrséget. Szepesi István ugyanakkor rámutatott, hogy az együttműködést több tényező is nehezíti: ilyen a külföldi társszervek eltérő szervezeti felépítése, valamint a jogharmonizáció hiánya, ami nehézkessé teszi a bűnügyi adatok országok közti cseréjét, használatát.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.