A gesztussal azt szeretné elérni, hogy Magyarország és a zsidóság történetéből több pozitívum kerüljön be a köztudatba – mondta. Hozzátette: ezzel a gesztussal az egykori szeretett főrabbi emléke mellett a ma már Izraelben élő, de makóiságukat máig megőrző zsidóknak a szülőföld iránti szeretete előtt is tisztelgett. Velük 2008 elején találkozott egy hivatalos látogatás alkalmával Izraelben. Az egykori makói zsidók leszármazottai ugyanis megkeresték őt. Kiderült, hogy megőrizték a magyar nyelvet, és időnként hazajárnak a Dél-Alföldre.
Ferge Zsuzsa szociológus, Kecskeméti Ármin unokája az ünnepség után az MTI-nek azt mondta: úgy gondolja, hogy Makó városa mindent megtett, hogy a rend helyreálljon. Az, hogy a köztársasági elnök is fejet hajtott a tábla előtt, az országos jelentőségű, mely talán „megálljt jelent”.
Kecskeméti Ármin emléktábláját az önkormányzat állította a rendszerváltozás után. Ezt a táblát október 26-án reggelre a Kecskeméti Ármin utcában lefeszítették, majd a közeli Deák Ferenc utcában összetörték, a falat pedig összefirkálták. A makói rendőrök a nyomozás során eljutottak egy huszonkét éves helybeli fiatalemberhez, aki később bevallotta, hogy éjszakai szórakozásból hazafelé tartva ő feszítette le és rongálta meg az emléktáblát, illetve ő firkálta össze a falat, mert akkor jó heccnek tűnt számára. A fiatalembert a Makói Városi Bíróság rongálás és kegyeletsértés miatt jogerősen húsz nap közérdekű munkára ítélte november 6-án.
(MTI)