Forsense-Századvég: az új vírus uralja a közbeszédet

Az új típusú influenzával kapcsolatos hírek, események uralják a közbeszédet, míg a politikához közvetlenül köthető említések aránya jelentősen csökkent – állapította meg a Forsense és a Századvég novemberi közvélemény-kutatása.

MNO
2009. 11. 27. 14:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ezer ember megkérdezésén alapuló kutatás szerint a spontán említések 50 százaléka a H1N1 vírushoz volt kapcsolható, mint közölték, több évre visszatekintve is igen ritka, hogy egy kérdés ennyire uralja a legfontosabb események listáját. A téma fókuszba kerülését az is jelzi, hogy szeptemberben még a válaszoknak csak 3 százaléka, októberben pedig már 10 százaléka volt az új típusú influenzával kapcsolatos említés. A további novemberi ügyek mind 10 százalék alatt maradtak, így a tompai hármasgyilkosság (9 százalék), a rádiófrekvenciák ügye (5 százalék), a költségvetés tárgyalása (4 százalék), a sajóbábonyi összetűzés (4 százalék), illetve a Hunvald-ügy és egyéb budapesti – például a végkielégítésekkel kapcsolatos – botrányok (3 százalék) is.

A pártpreferenciával nem rendelkezők körében csaknem tíz százalékkal magasabb a H1N1 vírus mint legfontosabb esemény említési aránya, míg a három nagyobb párt támogatói esetében a politikai szempontú témák hangsúlyosabbnak bizonyultak. Az összegzés szerint a szocialista párt szavazói a sajóbábonyi ügy mellett a költségvetést emelték ki az átlagnál nagyobb mértékben. A Fidesz szimpatizánsainál a tompai gyilkosság, a Hunvald-ügy és egyéb, Budapesttel kapcsolatos ügyek kerültek előtérbe, de jellemzően ők említették még a Zuschlag-pert vagy az ’56-os megemlékezéseket, a válságot és az áremeléseket. A Jobbik támogatóinál elsősorban a sajóbábonyi eset és a rádiófrekvencia kiosztásának ügye bizonyult fontosabbnak. Mint írták, megfordítva azt mondhatjuk: azok között, akik szerint a sajóbábonyi ügy volt a legfontosabb hazai esemény, a három nagyobb párt szinte teljesen egyforma támogatottságot élvez, míg más témák említése esetén a Fidesz jelentős fölénye figyelhető meg.

A kutatás kitért a lakosság közérzetére is, amely – mint kiderült – továbbra is mélyponton van. Az októberi adatokhoz képest nem változott a lakosság közérzetét mérő index, jelenleg a 100-as skálán 24 pontos értéken áll. Politikai preferencia szerint az MSZP szavazói körében mérték a legmagasabb, közepes szintnek megfelelő pontszámot (49 pont), a Fidesz szavazóinak indexe a legalacsonyabb, mindössze 13 pont, a bizonytalanoké pedig 24 pont. Bár összességében nem történt változás az index mértékében, pártpreferencia szerint a Fidesz-szavazóknál csökkenés, az MSZP-szavazóknál növekedés látható – áll a közleményben.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.