Három konszenzusos pillére van a Nemzeti Drogstratégiának

Az új Nemzeti Drogstratégiában olyan konszenzusos alapelveket rögzítettek, amelyek valamennyi politikai szintű értékvállalással összeegyeztethetőek és szakmailag is elfogadottak – mondta Korózs Lajos államtitkár szerdán a parlamentben. • Fidesz: nem lép föl a feketegazdaság ellen az új javaslat

MNO
2009. 11. 18. 17:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korózs Lajos államtitkár a kábítószer-probléma kezelése érdekében készített nemzeti stratégiai programról szóló országgyűlési határozati javaslatról tartott expozéjában kifejtette: az új Nemzeti Drogstratégia olyan keretrendszer, amely a kábítószer-probléma területén mindennapos tevékenységet ellátó szakemberek, intézmények munkáját segítheti elő koordinált formában. A stratégia a szakmai közösség előremutató, távlati javaslatait tartalmazza. A dokumentum a 2010-2018. évekre vonatkozóan rendezi össze azokat a reális szakmai célkitűzéseket, amelyek kedvező eredménnyel járó beavatkozásokat jelenthetnek a hazai kábítószer-probléma alakulása szempontjából. Összesen több mint száz intézkedésről van szó – emelte ki.

Az államtitkár emlékeztetett: az Országgyűlés 2000-ben fogadta el az első hazai drogstratégiát, amelynek célkitűzései idén járnak le. Márciusban fogadták el azt a határozatot, amely alapján létre kellett hozni az új stratégiát. Az előkészítésben széles körben vettek részt a civil és szakmai szervezetek, felállítottak egy hazai és nemzetközi tanácsadó testületet és az állampolgárok is véleményezhették a stratégiát. Korózs Lajos elmondta: olyan konszenzusos alapelveket rögzítettek, amelyek valamennyi politikai szintű értékvállalással összeegyeztethetőek és szakmailag is elfogadottak. Ilyen alapelv az ideológiamentes, átfogó megközelítési mód, a tudományos eredményekkel igazolt tényeken és adatokon alapuló szemlélet, az emberi jogok, az emberi méltóság és az egyenlő ellátás elvének érvényesítése. A stratégia a kábítószer keresletének és kínálatának együttes, kiegyensúlyozott csökkentését tartja továbbra is a leghatékonyabb megközelítési módnak. Ez azt jelenti, hogy a használat megelőzése, kezelése a kereskedelemmel elleni fellépéssel együttesen alkalmazva célravezető.

A stratégiában foglalt gyakorlati célkitűzések három fő pilléren jelennek meg. Az első a prevenció (megelőzés), amelynek minden szinten érvényesülnie kell, ahol a fiatalok elérhetőek. A második pillér a szenvedélybeteg-ellátó rendszer nagy ívű fejlesztését irányozza elő. Csökkenteni kell a droghasználattal kapcsolatos egyéni és társadalmi kockázatokat, növelni kell a drogbetegek reintegrációs esélyeit. A harmadik pillér a kínálatcsökkentés, amelynek célja a társadalmi biztonság növelése, a kábítószer-kereskedelem, a terjesztés elleni fellépés hatékonyságának növelése. Az államtitkár hangsúlyozta: a dokumentum teljes mértékben összhangban áll az unió 2005-12. évekre érvényes drogstratégiájával és akciótervével.

(mti)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.