Lenne segítség...

A mai napon, a COPD 8. Világnapján a krónikus obstruktív tüdőbetegségre, annak súlyos következményeire, illetve a korai felismerés és a megelőzés egyszerűségére hívja fel a figyelmet a COPD-s Tüdőbetegek Országos Egyesülete. • Ebben listavezetők vagyunk

MNO
2009. 11. 18. 8:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség) világszerte évente több mint 3 millió áldozatot követel, és ezzel már a 4. helyen van a halálokok világranglistáján. Magyarországon a becslések szerint mintegy félmillió COPD-s beteg él.

A COPD Világnapján a szakértők világszerte kiemelik, hogy a betegség jelenleg gyógyíthatatlan, de megelőzhető és kezelhető. A legújabb felmérések szerint még az előrehaladott állapotban lévő COPD-s betegek 25-50 százaléka sem tud a betegségéről. A korai felismeréshez egy egyszerű, gyors és fájdalommentes légzésfunkciós vizsgálat elegendő.

Mivel a COPD kialakulása az esetek 90 százalékában a dohányzásra vezethető vissza, a dohányzás megelőzésével és a leszokás elősegítésével a betegség megelőzhető lenne. „A COPD-s betegnek mindent meg kell tennie annak érdekében, hogy elkerülje a súlyos állapotromlással járó, gyakran életveszélyes exacerbációkat. A védőoltások mellett fontos a dohányzás abbahagyása, a rendszeres testmozgás, a megfelelő táplálkozás és pihenés, valamint az orvosok által előírt gyógyszerek rendszeres használata” – emelte ki Antonio Anzueto, a COPD ellen küzdő globális kezdeményezés (GOLD) alelnöke.

A krónikus légúti betegekre az átlagosnál nagyobb veszélyt jelent az influenza, amely a dohányosoknál és a COPD-s betegeknél is elhúzódóbb gyógyulással, gyakoribb és súlyosabb szövődményekkel (pl. tüdőgyulladás) jár. Éppen ezért minden krónikus betegnek meg kellene kapnia évente a hagyományos/szezonális influenza elleni védőoltást, ebben az évben a H1N1 vírus elleni vakcinát, és ha 5 éven belül nem kapott pneumococcus elleni védőoltást, akkor azt is, hiszen a pneumococcusok a súlyos tüdőgyulladást leggyakrabban okozó baktériumok.

A korán, még tünetmentesen felismert betegség korai kezelésével és a leszokással oly mértékben lassítható a betegség lefolyása, hogy a COPD-s beteg akár élete végéig az egészségesekhez hasonló életet élhet – írja közleményében a COPD-s Tüdőbetegek Országos Egyesülete.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.