A párt elnöke a Parlament épülete előtt azt mondta, hogy az SZDSZ-nek és a párt egyetlen testületének sincs hatása közjogilag a parlamenti képviselőcsoportra. Hozzátette, „politikai értelemben azonban az az SZDSZ-frakció, amely évek óta lehetetlenné tette a hiteles, mértékadó, liberális politika megvalósítását, a mai napon beteljesíti ezt a dicstelen küldetését azzal, hogy a 2010. évi egyébként elfogadhatatlan költségvetést többségében megszavazza”.
Az eseményt eredetileg a Parlamentbe hirdették meg, de a sajtótájékoztatót végül az épületen kívül, az Országgyűlés VII-es kapuja előtt tarthatták meg. Az MTI úgy tudja: ennek az az oka, hogy az Országgyűlés elnökének egy 2005-ös rendelete alapján a Házban csak a frakciók, a bizottságok és az Országgyűlés vezetése tarthat sajtótájékoztatót. Retkes Attila az újságírókkal közölte, hogy a párt szeretné visszanyerni a választók bizalmát és a társadalmi hitelességét. Az SZDSZ elnöke azt is kijelentette, hogy az SZDSZ – mint párt – a vezető szerveinek korábbi döntéseihez igazodva nem támogatja a költségvetés elfogadását. Azt mondta, ennek az az oka, hogy a büdzsé sérti az egyenlő teherviselés elvét, hátrányosan érinti az elesetteket, nem ad választ a munkanélküliség problémáira, nem segíti a kis- és középvállalkozásokat, ellehetetleníti a települési intézményeket. Mint megjegyezte, hogy a büdzsében vázolt makropálya sem tartható.
Arra a kérdésre, hogy a házszabály szerint egy frakció akkor szűnik meg, ha tíz fő vagy ennél kevesebb esetén a megalakuláskori alá esik a létszáma, illetve ha a testület feloszlatja magát, azt felelte, hogy politikai értelemben igaz az az állítása, hogy az SZDSZ-nek már nincs frakciója. „Az a 10-12 ember, aki az SZDSZ nevében szavaz, nagyon sok kárt okozott nemcsak a magyar társadalomnak, hanem a liberalizmusnak is” – jelentette ki. Hozzátette, hogy például azokra gondol, akik elfogadják majd a büdzsét. Ennek kapcsán az MTI kérdésére, amely szerint a frakció a korábbi esetekben a párt vezető szervezeteinek döntése alapján szavazott, azt mondta, „én is olvastam erről mindenféle kimutatásokat, szerintem ez nem így van”.
Hozzátette, véleménye szerint az a lényeg, hogy a választópolgárokban 2006 és 2009 között az tudatosult, hogy az SZDSZ megfelelő társadalmi párbeszéd nélkül próbál végigerőltetni reformokat, hogy sokszor arrogánsan politizál, következetlen, és hogy a legutóbbi időben sokszor kritikátlanul kitart egy olyan kormányprogram mellett, amely meggyőződésük szerint nem szolgálja az ország érdekét. Arra a kérdésre, hogy kizárják-e az igennel szavazó képviselőket, úgy felelt, „láttam az interneten, hogy megint a kisgazdásodásról cikkezett a nem túl barátságos sajtó”, de – mint hangsúlyozta – a politikusoknak semmilyen szankcióra nem kell számítaniuk. Megjegyezte, hogy 2010-ben viszont ezek a politikusok már nem lesznek a párt képviselőjelöltjei.
Szintén kérdésre válaszolva azt mondta, biztos abban, hogy az SZDSZ az egyetlen liberális párt Magyarországon. Arra a felvetésre, hogy több politikus, köztük az országos tanács (ot) elnöke is azt nyilatkozta, nem látta azt a frakció megszűnéséről szóló közleményt, amelyen aláíróként szerepelnek, azt felelte, hogy Skaliczky Andrea „természetesen aláíróként jegyzi ezt a közleményt, minden ezzel ellentétes hír dezinformáción alapul”. Közölte, hogy az aláírók közül egyedül Németh Kálmán Vas megyei elnök az, „aki először támogatásáról biztosította a dokumentumot, aztán meggondolta magát”.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.