Saját utcáinkon éreznénk az esetleges afganisztáni kivonulást? + Képek

Ha a NATO kivonulna Afganisztánból, annak rövid időn belül a saját utcáinkon éreznénk a következményeit – mondta az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének főtitkára csütörtökön a szövetség budapesti konferenciáján. Az országgyűlés elnöke arról beszélt, hogy a 60 éves NATO „szellemileg, fizikailag friss és erős”.• Budapesten tárgyal csütörtökön a NATO főtitkára

MNO
2009. 11. 19. 10:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bajnai Gordon szerint Magyarország számára a NATO-tagság az az értékmérő, amelynek mentén a magyar külpolitika halad. Számunkra ez azt jelenti, hogy tagjai vagyunk a világ legerősebb védelmi rendszerének, amely garantálja az ország biztonságát egy mostanában meglehetősen intenzíven átalakuló világrendben – fogalmazott a kormányfő, miután egyeztetett Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkárral Budapesten csütörtökön. Hozzátette: a NATO tagjának lenni lehetőség és felelősség is egyben. Magyarország mindkettőt tudomásul veszi és felemelt fővel szolgálja – hangsúlyozta Bajnai Gordon.


Anders Fogh Rasmussen elérhető és reális célnak nevezte, hogy a szövetség 2010-től megkezdje a biztonsági feladatok átadását az afgán hatóságoknak, és azután fokozatosan támogatói szerepet kezdjen betölteni az országban. A főtitkár A 60 éves NATO – hagyományos értékek és új fenyegetések című nemzetközi konferencián tartott előadásában kifejtette, a szövetség sikeréhez elengedhetetlen, hogy a tagállamok képesek legyenek reagálni az új kihívásokra, részt venni egy osztatlan és demokratikus Európa létrehozásában, illetve igazodni a biztonság fogalmának átalakulásához.




Katona Béla a NATO újabb kihívásairól

A 60 éves NATO „szellemileg, fizikailag friss és erős”, erre szükség is van, mert újabb és újabb kihívásokkal kell szembenéznie – jelentette ki Katona Béla, az Országgyűlés elnöke a NATO-konferencián. Katona Béla az új kihívások közé sorolta a nemzetközi terrorizmust, a fegyverkereskedelmet, a kábítószer- és embercsempészetet, az illegális migrációt, a korlátozott erőforrások megszerzéséért folyó harcot. Mint mondta, a NATO-nak új stratégiát kell kidolgoznia az új kihívásokra adandó válaszokkal.



Képek: Reuters


A külügyminiszter szorosabb együttműködést sürget

Sokkal szorosabb együttműködésre van szükség a NATO és az Európai Unió között – jelentette ki Balázs Péter külügyminiszter a konferencián. Balázs Péter a két szervezet viszonyával kapcsolatban azt mondta, hogy „a rivalizálás nem ésszerű és nem vezet sehova”. Az együttműködéssel kapcsolatban kiemelte: Oroszország európai szomszédja a NATO-nak, a katonai szervezet európai országokkal bővül, illetve a NATO legfőbb, első számú kiegészítője az Európai Unió.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.