„Budapesten máshogy értelmezik a gyülekezési törvényt, mint az ország más településein (...), a három hónapnál későbbi rendezvények bejelentését kizárólag a BRFK tartja nyilvánvalóan lehetetlennek (...), törvényi rendelkezés hiányában a BRFK indokolatlanul tesz különbséget annak alapján, ki mikor jelentette be a demonstrációt” – tartalmazza Szabó Máté MTI-hez hétfőn eljuttatott közleménye. Az ombudsman egy olyan ügyet vizsgált, amelyben a rendezvényt 11 hónappal korábban jelentették be, és a bejelentést a rendőrség nyilvánvalóan lehetetlen célra irányulónak minősítve elutasította. A rendőrség indoka úgy szólt, hogy 11 hónap távlatából nem láthatók előre a közlekedési viszonyok és egyéb körülmények. A rendőrség azt javasolta, hogy a bejelentést ismételjék meg három hónappal a tervezett rendezvény előtt.
Szabó Máté szerint az elutasító döntés sérti a hatályos eljárási szabályokat, nincs törvényi vagy más jogszabályi alapja annak, hogy a BRFK csak a legfeljebb 3 hónapra előre tervezett rendezvényeket bírálja el érdemben. „Ráadásul nemhogy 3 hónap, de akár két hét alatt is gyökeresen megváltozhatnak a körülmények, így a BRFK önkényesen korlátozta a gyülekezési jogot, ami sértette a hátrányos megkülönböztetés tilalmát” – tartalmazza az országgyűlési biztos közleménye. Az ombudsman megállapította azt is, hogy „szerteágazó a bejelentések tudomásulvételének rendőrségi gyakorlata”.
A BRFK-n kívül egyetlen rendőri szerv sem tekintette a 11 hónappal korábban megtett bejelentéseket „nyilvánvalóan lehetetlen célra” irányulónak, tehát a bejelentések sorsa attól függ, hogy azokat mely rendőri szervnél terjesztették elő. „A szembetűnő eltérések semmiképp nem tekinthetők egységes jogalkalmazásnak, az eredmény esetleges és kiszámíthatatlan, ezért sértik a jogbiztonságot, a tisztességes eljárást, hatásukat tekintve pedig a gyülekezési jogot” – tartalmazza Szabó Máté közleménye, amely kitér arra is, hogy az Országgyűlésnek ismét javasolta a gyülekezési törvény módosítását, továbbá az országos rendőrfőkapitányhoz fordult a gyülekezési joggal kapcsolatos egységes jogalkalmazási gyakorlat kialakítása, valamint az eljárási szabályok maradéktalan betartása érdekében.
(MTI)