Az OVB asztalán a népszavazási kezdeményezés a szociális kártyáról

Az Összefogás Párt kedden benyújtotta az Országos Választási Bizottsághoz (OVB) a szociális kártyával kapcsolatos népszavazási kezdeményezését – jelentette be az OVB budapesti épületében tartott sajtótájékoztatóján Szepessy Zsolt, a párt elnöke, Monok polgármestere.

MNO
2009. 12. 01. 11:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kérdés így szól: „Akarja-e Ön, hogy az Országgyűlés a vonatkozó jogszabályok módosításával az egész országra kiterjessze és egységesen kötelezővé tegye a szociális kártya rendszerét, annak érdekében, hogy az adófizetők által befizetett adóból kifizetett segélyeket ne lehessen alkoholra, cigarettára és uzsorára elkölteni?” Szepessy Zsolt szerint a magyar emberek a leghivatottabbak arra, hogy eldöntsék, a szociális kártya hasznos-e vagy sem, nem pedig csak a politikusok, a politológusok vagy a szociológusok. Mint mondta, a népszavazásnál demokratikusabb formát nem tud elképzelni.

Arra a kérdésre, hogy hány önkormányzat vezette már be, vagy tervezi bevezetni a szociális kártyát, azt mondta: folyamatosan nő azoknak az önkormányzatoknak az aránya, akik érdeklődnek, illetve akik már bevezették, több önkormányzatnál pedig már nagyon jó tapasztalatok vannak. Úgy gondolja, a népszavazási kezdeményezés „bevezetési hullámot” idéz majd elő – tette hozzá. Szepessy Zsolt szerint a Tárki által végzett felmérés, amely a szociális kártya bevezetésének támogatottságát vizsgálta, azt mutatja, hogy nagy mértékű konszenzus van a kérdésben, ugyanis – mint mondta – a felmérés szerint a megkérdezettek 75 százaléka támogatja a bevezetését. Azt mondta: a népszavazás megtartása esetén a magyar lakosság 80 százaléka fogja támogatni a javaslatot, ami szerinte azért jó, mert megold olyan problémákat, amelyek már húsz éve feszültséget okoznak a társadalomban. A cél az, hogy az adófizetők nagyon nehezen befizetett adóforintjai oda kerüljenek, ahova kell – jelentette ki, hozzátéve: nem akarják a szegény emberektől a segélyeket elvenni, viszont azt sem, hogy a gyermekek helyett uzsorásokhoz, alkoholkereskedőkhöz, cigarettacsempészekhez kerüljön a pénz. Fontosnak tartja, hogy ezekben a családokban a gyerekek tanuljanak. Ha ennek nincs meg az anyagi feltétele, akkor változatlanul a társadalom leszakadt rétegéhez tartoznak majd – hangsúlyozta.

Az MTI kérdésére válaszolva az ombudsmani vizsgálatról azt mondta: ebben az évben már nem, csak a jövő év első negyedére ígért eredményeket a biztos. Hozzátette: az ombudsmani vizsgálatnak semmilyen következménye nincs, mindössze ajánlást fogalmazhat meg. Ha az ombudsman szerint a szociális kártya nem jó dolog, az sem tántorítja el őket céljaiktól. Szepessy Zsolt szerint a legnagyobb legitimáció a népszavazás lesz. A polgármester közölte, az Országos Választási Bizottság jövő hétfőn dönt beadványukról.

A szociális kártyával a tervek szerint csak szerződéses elfogadóhelyeken lehet majd fizetni, s csak meghatározott árucikkeket és szolgáltatásokat lehet megvásárolni, illetve igénybe venni, például alapélelmiszert, ruházati termékeket, tanszert, tisztító- és tisztálkodó szereket, gyógyszert, tüzelőt, a távfűtés, a víz, a gáz, a villany, a lakbér, és a lakáshitel-törlesztés költségeit.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.