Összesen 40.300-an fordultak orvoshoz az előző heti 34.100-hoz képest – mondta el Székely Tamás. Kórházban 346 embert ápoltak, harmadával többet, mint az előző héten. Közülük 29 ember szorult gépi lélegeztetésre, ami duplája az azt megelőző hetinek. Az elmúlt heti, a miniszter által közölt adatok szerint, a gyerekek aránya 37 százalék, a betegek közel negyede 15-24 éves fiatal, húsz százaléka pedig 25-34 éves. „Az oltások jól haladnak” – fogalmazott a tárcavezető, körülbelül a lakosság 20 százaléka kapott oltást.
Székely Tamás megerősítette, a legjobb védekezés a H1N1 vírus ellen a védőoltás. A kismamák oltását még inkább preferálni kell, hiszen ők a kiemelt kockázati csoportba tartoznak. A szakminiszternek nincs arról tudomása, miszerint konkrét bejelentés érkezett volna arról, hogy egy adott háziorvos megtagadta volna az oltás beadását. Az intenzív terápiás részlegekről szólva Székely Tamás azt mondta, minden egyetemi klinikán, súlyponti intézményben és megyei kórházban van ilyen részleg.
Van „vészforgatókönyv” is
Elmondása szerint 1200 intenzív ágy és 1080 lélegezető gép van országszerte, és a tárca által készített „vészforgatókönyv” szerint azonban bármikor módosítható a beutalási rend. Megjegyezte: a megbetegedések gyakorisága eltérő az országban, ezekben a hetekben a leginkább a közép-magyarországi régió érintett. A kismamák oltásáról és az infektológiai szakmai kollégium véleményéről szólva a miniszter azt mondta, sok terhes nőt beoltották már, a védőoltások veszélytelenebbeknek bizonyultak, mint a vírus szövődménye, és a szakmai kollégium is úgy foglalt állást, hogy oltani kell a várandósokat.
Hozzátette: Brüsszelben részt vett a unió egészségügyi minisztereinek tanácskozásán, ahol azokat a problémákat vetették fel a szakminiszterek, hogy nem lehet védőoltást kapni, vagy nem annyit kapott egy adott ország, amennyit rendelt, vagy nem határidőre szállított a gyártó. Magyarország ehhez képest jó helyzetben van, hiszen saját gyártókapacitással rendelkezik. A külföldi példákat hozva Székely Tamás úgy fogalmazott, nincs olyan forgalomban lévő vakcina (a világon), amely jelen pillanatban a szabadpiacon elérhető. Úgy tudja, hogy a magyar gyártótól megrendelt hatmillió vakcinából eddig 4,6 ezer oltóanyagot szállítottak le.
Három városban van látogatási tilalom
Lassan, de biztosan emelkedik az újinfluenzás betegek száma a Dél-Alföldön; emiatt három városban van látogatási tilalom és további egy kórházban még tárgyalnak a korlátozásról – mondta el az ÁNTSZ regionális járványügyi osztályvezetője szerdán. Tombácz Zsuzsanna ismertetése szerint Csongrád megyében, Szegeden betegedtek meg a legtöbben, ott látogatási tilalom van a klinikán. Békés megyében Orosházán sok a beteg, ezért tervezik a látogatási korlátozást.
Bács-kiskun megyében Kecskeméten stagnál a betegek száma, Baján viszont tovább emelkedett, emiatt a két város kórházai nem látogathatók. Mostanra elmondható, hogy fokozódott az oltási kedv a Dél-Alföldön – tette hozzá Tombácz Zsuzsanna. Szegeden például a két oltóponton átlagosan naponta 150 embert oltanak be a H1N1 vírus elleni vakcinával. A régióban 360 ezer oltóanyagot adtak ki, amelyből eddig 200-220 ezer oltóanyaggal számoltak el, ami azt jelenti, hogy még 150-160 ezer oltással még dolgoznak – részletezte az osztályvezető.
Válságos a kismama állapota
Közben változatlanul válságos az állapota annak a kismamának, aki már több mint négy hete került be a Szegedi Tudományegyetem Belgyógyászati Klinikájának intenzív osztályára. Nála – miután a lélegeztető gépet nem tudják – azt a külső oxigenizációs kezelést alkalmazzák, mint amit a fővárosban a Semmelweis Egyetemen kezelt kismamánál használtak – mondta el az MTI megkeresésére Rudas László, a klinika professzora.
Mivel a kismama állapota válságos, több szervrendszeri támogatást igényel, így például vese-pótló kezelést is kap. A professzor a magzatról nem nyilatkozott. Egy másik terhes nőt is kezeltek a szegedi intenzíven, de az ő állapota a gépi lélegeztetés nélkül is annyira javult, hogy kiadható volt a rendes osztályra. A szintén a szegedi körintenzíven levő doktornő állapotáról Rudas László azt mondta, hogy az ő állapota kevésbé kritikus, de nála is fellépett a veseelégtelenség. Szerencsére azonban még elegendő a gépi lélegeztetés, és az ő esetében nincs szükség a külső oxigenizációs kezelésre – tette hozzá.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.