Újabb kismama került intenzív osztályra

Újabb kismama került szerdán a Semmelweis Egyetem (SE) klinikájára az új típusú influenzavírus szövődményével – közölte az intézmény. A 31 hetes terhes nőnél császármetszést hajtottak végre, a gyermek 2200 grammal jött a világra és jól van.• Fidesz: haladéktalanul kezdjék el adni az ingyenes vakcinát!• Egy 24 éves férfi a vírus újabb áldozata

MNO
2009. 12. 02. 11:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jákó Kinga, az egyetem orvos-igazgatója elmondta, a kismama állapota súlyos, ő is lélegeztetőgépre szorul. A klinikán kezelt másik kismama állapota továbbra is válságos, még mindig lélegeztőgépen van.

Jákó Kinga tájékoztatása szerint életbe kellene léptetni azt a tervet, amelynek alapján úgynevezett intenzív terápiás, lélegeztető centrumokat lehetne kijelölni az intézményekben olyan betegek elkülönítésére és gyógyítására, akiket az új vírus okozta szövődménnyel kezelnek. Ezzel egy időben az egyetem felajánlotta, hogy Kútvölgyi Klinikai Tömbjében kijelöl erre a célra egy 12 ágyas intenzív osztályt. Az elképzelésről tájékoztatták Székely Tamás egészségügyi minisztert.

Az oltás mellett érvel a szakmai kollégium

Minél több várandós nő, illetve a környezetükben élők mielőbbi beoltását javasolja a H1N1 vírus ellen a Szülészeti és Nőgyógyászati Szakmai Kollégium – összegezte az egészségügyi miniszter tanácsadó testületének állásfoglalását az MTI-nek szerdán a kollégium elnöke.

Tóth Zoltán, a Debreceni Orvostudományi Egyetem Orvos- és Egészségtudományi Centruma Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikájának igazgatója elmondta, hogy az általa vezetett szakmai kollégium már eddig is több fórumon hangot adott véleményének, miszerint az állapotos nőket és magzatukat csak a H1N1 elleni védőoltással lehet megvédeni az új influenza ellen. Érveiket szakmai lapokban is publikálták, ám az utóbbi napok sajnálatos halálesetei miatt az országos tiszti főorvossal konzultálva összefoglaló állásfoglalás kibocsátásáról döntöttek. A többoldalas állásfoglalást minden szülész-nőgyógyász osztályvezető főorvoshoz eljuttatják, ezen kívül folyamatosan közzéteszik szakmai kiadványaikban, közöttük a Magyar Nőorvosok Lapjában is.

Tóth Zoltán az állásfoglalást ismertetve közölte: az összegyűlt tapasztalatok alapján kijelenthető, hogy a H1N1 vírus a korábbi influenzavírusoknál sokkal agresszívabb. Különösen igaz ez a várandós nők esetében – ők legalább tízszeresen veszélyeztetettek – tette hozzá. Mindenképpen javasolt (ám nem tehető kötelezővé) a H1N1 elleni vakcina beadása a terheseknek. A professzor azt mondta, az Omninvest által gyártott magyar oltóanyag, amelyet az Egészségügyi Világszervezet londoni laboratóriuma az egyik leghatásosabbnak ítélt, nem okoz fejlődési rendellenességet a magzatban.

Épp ellenkezőleg: olyan ellenanyag termelését indítja el az anyában, amely nemcsak a nőt, hanem születendő gyermekét is megvédi a betegségtől – hangsúlyozta. Hozzátette: a felnőtt szervezetben termelődő ellenanyag az anyatejen keresztül egyéves korukig a megszületett csecsemőket is megóvja a fertőzéstől. A professzor kiemelte, a szakmai kollégium állásfoglalása szerint nem elegendő, ha csak a várandósok környezetét oltják be, ugyanis a vírust annak ellenére is továbbadhatja valaki, hogy ő maga (a vakcina következtében előállt védettsége okán) nem betegszik meg. Noha még mindig vannak kétkedők, s akadnak a H1N1 elleni vakcina beadását kifejezetten ellenző szülész-nőgyógyászok is, a szakmai kollégium egyértelműen azt mondja: „oltani, oltani, oltani” – közölte az elnök.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.