„A kormány megint hazudott és nem tartotta be az ígéretét”

Magukra hagyta az ültetvényeikben jégkárt szenvedett szabolcsi termelőket a kormány és az agrártárca azzal, hogy nem fizette be az önrészét a kárenyhítési alapba – közölte Budai Gyula, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének (Magosz) szövetségi igazgatója a szervezet és a Fidesz közös sajtótájékoztatóján kedden Nyíregyházán.

MNO
2010. 01. 19. 13:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az érdekképviseleti vezető elmondta: a térség zöldség- és gyümölcskultúráit ért júniusi jégverés kárainak enyhítésére nincsen kerete a kormánynak, vagyis bekövetkezett az a nem várt helyzet, hogy az erre a célra létrehozott kárenyhítési alapban mindössze a termelők által befizetett 4,4 milliárd forint volt. Budai hozzáfűzte: az összeget, amit a megyei gyümölcs- és zöldségtermelők befizettek az alapba, a nagy gazdaságok vették fel az aszálykárokra, így abban nem maradt semmi. „Teljesen egyértelmű, hogy az a kárenyhítési rendszer, amely arra lett volna hivatott, hogy egy kvázi biztosításként működjön a termelőknek egy ilyen esetre, azért bukott meg, mert a kormány megint hazudott, és megint nem tartotta be az ígéretét” – jelentette ki. Hozzátette: az agrártárca a szabolcsi termelőket magukra hagyta, amikor az általa megígért összeget nem fizette be az alapba, így most az a veszély fenyeget, hogy a gazdálkodók még a következő gazdálkodási év elkezdéséhez sem rendelkeznek a szükséges anyagi forrásokkal.

Budai arra is emlékeztetett: a megyei mezőgazdasági szakigazgatási hivatal még októberben határozta meg a károsult termelőknek az igényelt kárenyhítő juttatások összegét, majd a szakigazgatási szerv tett javaslatot az igény jogosultságának megállapítására. Az összeget a megyére a megállapított statisztikai átlag szerint – az alma esetében – hektáronként 141 mázsában, átlagárként pedig 39 forint per kilogrammban határoztak meg, s ennek alapján számolták ki a hozamkiesést. A Magosz igazgatója kiemelte: az érdekképviselet az agrárminiszterrel folytatott tárgyalások során már ekkor jelezte, hogy a termelők által befizetett összeg nem lesz elegendő az aszály- és a jégkár teljes rendezésére, a kormány ígérte szerint viszont decemberre a károk egy részét mindenképpen megtérítik.

Budai Gyula továbbá azt is sérelmezte, hogy az elvégzett felülvizsgálatokat a közel 3500 szabolcsi termelő mindössze húsz százalékánál végezték csak el, a többiek az eredeti számítás alapján jogosultak a kifizetésekre. Vélekedése szerint az új rendszerrel azok a termékértékesítő szövetkezetek (TÉSZ-ek) járnak jól, akik a termelőktől olcsón felvásárolták az almát, majd számlával értékesítették azt. A Magosz szövetségi igazgatója elmondta, hogy aggályaival nyílt levélben fordult a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal elnökéhez. A megyei gazdálkodók nevében pedig Rácz Imre, a balkányi gazdakör elnöke fordult írásban az agrártárcához a kárenyhítési rendszer feltöltését, valamint az utóellenőrzések felülvizsgálatát kérve. Szabolcsban egyébként a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal felmérése szerint a június 7-i vihar 6 milliárdos kárt okozott az agrárágazatban.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.