A legnagyobb tragédia

67 évvel ezelőtt, 1943. január 12-re virradóra indult meg az általános támadás a Don-kanyarban beásott II. magyar hadsereg ellen. A hősiesen védekező, majd a túlerő ellen harcolva visszavonuló magyar honvédek közül 160 ezren estek áldozatul a harcoknak és a hidegnek vagy kerültek hadifogságba.• Hazahoznák a Dontól Toldit, Botondot és Turánt

Pálffy Lajos
2010. 01. 11. 15:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az oroszok három olyan hídfőből indultak, melyeket katonáink nagy erőfeszítések árán sem tudtak elfoglalni még az ősz folyamán. A magyar csapatoknak viszonylag pontos képe volt a várható támadás nagyságáról, jó működött a légi felderítés is. Tőlük telhetően készültek is, de utólag, a támadó erők nagyságát és felszereltségét ismerve hősi tettnek mondható már az is, hogy a magyar honvédek rövid ideig tartani tudták magukat. Már a támadó szovjet páncélos ékek ellen sem volt elegendő páncélelhárítása a II. magyar hadseregnek, de a gyalogsági és tüzérségi túlerő is nyomasztó volt a Donnál 1943 januárjában.

A kezdeti, harcolva történő visszavonulás később alig kontrollált meneküléssé alakult át, amit nehezített a motorizáltság nagyfokú hiánya és az elképesztő hideg, ami ellen mindenki úgy védekezett, ahogy tudott. A helyzetet súlyosbította a szövetséges német erők sikertelensége és nem éppen bajtársias viselkedése is. A harcok és a mínusz 42 fok halálos áldozatainak számáról megoszlanak a vélemények, de 100-120 ezer magyar élet elvesztésével számolhatunk. Ez a néhány nap volt a magyarság hadtörténetének legtöbb emberéletet követelő tragédiája.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.