Csiba Gábor: Cinikusan hazudik az egészségügyi tárca

Teljes csődben a magyar egészségügy, a szaktárca azonban többletfinanszírozásnak tünteti fel az elvonásokat. A Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület arra szólítja fel az intézményeket, az idén bojkottálják Az év kórháza című pályázatot, így tiltakozzanak Székely Tamás miniszter és holdudvara hazugságai ellen – hívta fel a figyelmet Csiba Gábor, az érdek-képviseleti szervezet elnöke, a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház kereszténydemokrata főigazgatója. Az Egészségügyi Minisztérium választási fogásnak nevezi Csiba politikai megnyilvánulásait.

Tolcsvai L. László
2010. 01. 25. 9:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elnök-főigazgató felháborítónak tartja a tárca közleményeit, amelyekben számtalan valótlanságot állít Székely Tamás miniszter stábja. Csiba úgy véli, közéleti emberként is megsértik, hiszen politikai megnyilvánulásnak minősítik ténykedését, holott KDNP-s szerepvállalása nem befolyásolja intézménye működését. Visszautasítja a nemtelen támadásokat, ráadásul azt mondja, az Egészségügyi Minisztérium személyét érintő alaptalan vádaskodásai túllépik a jó ízlés határát.

Az orvos-politikus emlékeztetett: Székelyék közleményben adtak tájékoztatást arról 2010. január 15-én, hogy a Pénzügyminisztérium, az Egészségügyi Minisztérium és a kórházi, rendelőintézeti szövetségek között 2009. október 7-én megkötött megállapodás szerint 39,5 milliárd forintnak megfelelő összeget utaltak át az egészségügyi ellátóknak. A pénz – jelentős késéssel – megérkezett az intézetekhez, s azt a kórházak számlatartozásaik kiegyenlítésére használták fel.

A Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület szeretné nyomatékosítani: a közhiedelemmel ellentétben ez az összeg nem többletpénz, hanem egy előre hozott kifizetés, amivel a szaktárca 2010-es költségvetését lehet manipulálni. Rámutatott, januárban kétszer kapnak az elvégzett munkájukért juttatást a kórházak, hozzátéve: ez a 40 milliárd az esztendő valamelyik hónapjából hiányzik majd. Az átutalás decemberről januárra történő visszatartásával a 2009-es hiányt próbálják csökkenteni. Az összeg a legtöbb intézményben az adósság rendezésére sem elegendő, éppen ezért a szövetség nevében leszögezi, pontosan egyhavi finanszírozási összeg hiányzik. A kórházi tartozások 2010. április–májustól – a kormányváltás előtt nem sokkal – jelentősen növekednek, amiért Csiba a jelenlegi hatalmat hibáztatja.

A tavaly október 7-én kötött hétoldalú megállapodásban nem szerepelt az a kitétel, miszerint 2010. április 3-ig két részletben 98 000 forintot fizetnek ki bérkiegészítés gyanánt egy-egy gyógyítással foglalkozó dolgozónak. Az szintén kiderült: csak a közalkalmazottaknak jár a juttatás az egészségügyi büdzsé rovására. Ennek a tízmilliárdos kiadásnak a forrása a 2010-es év költségvetése, ezen belül pedig az úgynevezett E-Alap. Az elkülönítés miatt 3,5 százalékkal csökken az idén valamennyi kórház finanszírozási kerete – állítja Csiba Gábor. A dolgozók a pénzt megérdemlik, ám a tiltakozás ellenére pénzt vesznek el a betegektől csupán azért, hogy a gyógyítók bérkiegészítését kifizessék.

A Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület cinikusnak tartja a megcsonkított, összezavart és anyagilag kivéreztetett ellátórendszer számára az év kórháza díj kiírását, ebben a helyzetben ugyanis az intézmények léte sem biztos. Ezért arra kéri Csiba a kórházakat, demonstratív lépésként ne vegyenek részt ezen a pályázaton. Mint mondta, a korábban adósságmentes Borsod megyei kórház négyszázmilliós hiánnyal küzd.

A szaktárca cáfol

Csiba Gábor, aki a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közgyűlés Fidesz–KDNP-frakciójának politikusa, egyben a KDNP országos elnökségének tagja, a szakmaiságot félretéve, a tényeket elferdítve, szócsőként politizál – reagált az Egészségügyi Minisztérium sajtóosztálya a főigazgató szavaira írásban. Mint fogalmaztak, maradéktalanul teljesítették a Csiba által is aláírt, valamennyi kórházi szövetséggel megkötött októberi megállapodást. A szaktárca által lapunkhoz eljuttatott válaszban azt állítják, hogy a főigazgató gondolatainak időszerűsége egyetlen dologgal magyarázható: a közelgő választásokkal.

Az úgymond „anyagilag kivéreztetett” miskolci megyei kórház januárban szintén háromszor részesült OEP-finanszírozásban, összességében 2,39 milliárd forint került az intézmény bankszámlájára. Ha főigazgató úr ugyanazt az energiát, amit a valótlan állítások megfogalmazása helyett az általa vezetett kórház ellátásainak javítására fordítaná – állapítják meg –, úgy eséllyel pályázhatna az év kórháza címre, hiszen a miskolci kollégák szakmai tudása kiemelkedő.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.