Elsőfokú árvízvédelmi készültség a Közép-Tisza vidékén

A Zagyva áradása miatt hétfőtől elsőfokú árvízvédelmi készültséget léptettek életbe a jászsági folyón Jászberény és Újszász között, illetve a Tápió visszaduzzasztással érintett, Tápiógyörgye és Újszász közötti szakaszán – közölte a szolnoki központú Közép-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Köti-Kövizig) védelemvezetője az MTI-vel. • Megint a víz az úr: öt út járhatatlan Borsod-Abaúj-Zemplénben

MNO
2010. 01. 11. 11:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lovas Attila igazgató tájékoztatása szerint a vízügyi igazgatóság jelenleg elsőfokú védelmi készültséget a Közép-Tiszán, a Zagyván és a Tápión tart fenn, összesen 445 kilométer hosszon. Másodfokú készültség 130 kilométeren van érvényben a Hármas-Körös és a Hortobágy-Berettyó mentén. Az érintett helyeken 12, illetve 24 órás őr- és figyelőszolgálatot látnak el. Az elmúlt napok enyhe, csapadékos időjárásának hatására a Sajó-Hernád vízgyűjtőjén a harmadfokú árvízvédelmi szintet meghaladó árhullám alakult ki, amely kismértékben megemeli és időben elnyújtja a Közép-Tiszán levonuló áradást.

A folyón Tiszafüred alatt az áradás mértéke 5 és 12 centiméter között mozog, az árhullám tetőzése Szolnoknál csütörtökön várható 700-715 centiméteres vízállással. A Körösök külföldi vízgyűjtőin vízszintemelkedések következtek be, amelyek lelassítják a határ menti szelvényekben már kialakult apadás ütemét. A tetőző vízállást Szarvasnál szerdán várják 790-800 centiméter között.

A Hortobágy-Berettyón Borznál a vízállás kedden dél körül eléri a harmadfokú árvízvédelmi szintet (350 centiméter), és az elkövetkezendő napokban 10-16 centiméter közötti áradási ütemmel számolnak a szakemberek. A Köti-Kövizig összes belvízvédelmi szakaszán védekezési munkák folynak, döntően a másodfokú készültségben. A térségben három vízgazdálkodási társulás és három önkormányzat is védekezik a belvíz ellen.

Az elmúlt 24 órában 30 stabil szivattyútelep több mint 2 millió, míg 4 szállítható szivattyú 89 ezer köbméter vizet emelt át a főbefogadókba. Az ár- és belvízvédelmi munkák során 337 embert foglalkoztattak. A Közép-Tisza vidékén a becslések szerint kereken 28 ezer hektárnyi földet borít víz, ebből a vetett terület 10 ezer hektárt tesz ki.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.