„Érthetetlen, hogy a szocialisták miért szavazták meg a közoktatási törvényt”

A Fidesz szerint egyértelmű volt a közoktatási törvényt módosító jogszabály alkotmányellenessége, és érthetetlen, hogy a szocialisták miért szavazták meg azt. Erről az ellenzéki párt oktatási műhelyének vezetője beszélt hétfőn az MTI-nek annak kapcsán, hogy az államfő az Alkotmánybírósághoz (AB) fordult a törvény miatt.

MNO
2010. 01. 04. 12:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sió László érthetetlennek nevezte, hogy a szocialisták miért szavazták meg a módosítást, hiszen nyilatkozataikból szerinte kiderült: tisztában voltak vele, hogy az az alaptörvénybe ütközik. Ugyanakkor ezzel az érettségi és a felvételi szabályozása, az emelt szintű érettségi kötelezővé tétele nem vész el – jegyezte meg. Hozzátette: a Fidesz erről szóló javaslatát házszabálytól való eltéréssel egyetlen nap alatt meg lehet tárgyalni és el lehet fogadni.

Az indítvány lényegében megegyezik a szocialisták alapjavaslatával – jegyezte meg. A fideszes szakpolitikus szerint most kiderülhet, valóban komolyan gondolták-e a kérdés rendezését, vagy csupán blöfföltek. A Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) hétfőn arról tájékoztatta az MTI-t, hogy az államfő véleményezésre megküldte az Alkotmánybíróságnak a közoktatási törvény módosításáról szóló jogszabályt.

A KEH közleményében utalt arra, hogy az Országgyűlés módosította a közoktatási törvényt, és az új rendelkezések egyike korlátozná a közoktatási intézményt fenntartók intézményvezető-kinevezési jogát, korlátozott vétójogot adva a nevelőtestületnek. Az új rendelkezések vonatkoznának az önkormányzati fenntartású közoktatási intézményekre is, amelyek esetében a képviselő-testület a hatályos önkormányzati törvény alapján önállóan dönt az intézmény vezetőinek kiválasztása során.

A közoktatási törvény módosítása ezt az önálló döntési jogot a nevelőtestületnek adott jogosítvánnyal nyilvánvalóan korlátozná – mutatott rá a hivatal, hozzátéve: az államfő álláspontja szerint az AB gyakorlatából egyértelműen az következik, hogy ha egy alapvető önkormányzati hatáskört az önkormányzati törvény szabályoz, akkor annak korlátozása csak kétharmados többséggel elfogadott törvényben történhet. Ez a feltétel a közoktatási törvény módosítása esetén nem teljesült, ezért Sólyom László szerint a törvény alkotmányellenes.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.