Készüljenek: sztrájkba lépnek a BKV-sok kedden + Videó

A BKV-sztrájk megtartására készülnek az érdekképviseletek, mert a hétfő délutáni megbeszélésen sem született megállapodás a BKV vezetősége és a szakszervezetek között a kollektív szerződésről – közölte újságírókkal Nemes Gábor, a sztrájkbizottság szóvivője.• A metróközlekedésben nem lesz fennakadás • Minden megbénulhat: vonatok sem indulnak kedden + Képek• Kocsis: A cég elment a végső pontig

MNO
2010. 01. 11. 19:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az iskolaigazgatók mérlegelhetik – a hiányzók számától függően –, hogy megtarthatók-e a tanítási órák a BKV-sztrájk alatt; a tanulókról a rendkívüli szünet alatt is gondoskodnia kell – közölte az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) hétfőn az MTI-vel. A közlemény szerint, ha nincs szükség tanítási szünet elrendelésére, a sztrájk miatt az iskolából távol maradó tanulók hiányzását igazolt hiányzásként kell elfogadni. Ugyanez vonatkozik az alkalmazottakra: ha a BKV-sztrájk miatt késnek vagy nem tudnak bemenni dolgozni, akkor azt igazolt távolmaradásnak kell elfogadni. A tanárok elmaradt óráit viszont nem lehet teljesítettként figyelembe venni. Azonban az intézmény vezetője, a fenntartó egyetértésével, dönthet úgy, hogy a sztrájk miatt kiesett tanítási órákkal az érintett pedagógusok már megállapított tanítási időkeretét csökkenti, így őket nem éri hátrány – áll a közleményben.


A menedzsment visszatért eredeti ajánlatához a tárgyalások során, amit az érdekképviseletek nem tudtak elfogadni. Ezzel egy olyan uniós jogszabályt is figyelmen kívül hagynak, ami a pihenőidőket szabályozza – mondta Nemes Gábor. Semmi másról nincs szó, mint a munkáltató időhúzásáról, megpróbálják ellehetetleníteni a szakszervezeteket – állította.

A sztrájk már csak akkor kerülhető el, ha este 10 óráig a munkáltató olyan ajánlatot tesz, ami elfogadható – mondta. Kérdésre közölte: a szakszervezeti javaslat szerint 700 milliós megtakarítása lenne a BKV-nak, ezért is érthetetlen, hogy miért nem fogadják el a kompromisszumos javaslatot. Nemes Gábor közlése szerint a sztrájkhoz eddig 14 szervezet csatlakozott, és egyre nagyobb a sztrájk támogatottsága. Arra a kérdésre, hogy meddig tarthat a munkabeszüntetés, nem tudott válaszolni. „Több napra rendezkedtünk be, akár több nap is lehet” – mondta.

A BKV és a szakszervezetek december 22-én jelentették be: nem tudtak megállapodni az év végén lejáró kollektív szerződés szövegéről, ezért 2010. január 1-jétől a BKV a munka törvénykönyve szerint működik. Emiatt a szakszervezeti vezetők szerint olyan változás áll be a BKV-nál, amit már az utasok is érezni fognak. Január 4 óta pedig sok vonalon bizonytalanná vált az autóbuszok menetrend szerinti közlekedése. Bár a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége december 29-én megállapodott a BKV-val egy ideiglenes kollektív szerződésről, azt a szakszervezetek 65 százaléka nem írta alá, emiatt ez nem lépett életbe.

„A dolgozók kriminalizálása a szocializmus legrosszabb időszakát idézi”

A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) arra kéri a fenntartókat és az intézményvezetőket, hogy a várható közlekedési sztrájk miatt kieső tanítási órákkal csökkentsék a pedagógusok tanítási időkeretét. Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke az MTI kérdésére hétfőn kifejtette: felhívásukkal a Főpolgármesteri Hivatalhoz és a polgármesteri hivatalokhoz fordultak. Az érdekvédő utalt a közoktatási törvényre, amelyben az szerepel: minden igazgató mérlegelheti, hogy az irányítása alatt lévő iskolában az érintett napon megtarthatók-e a tanítási órák. Abban az esetben, ha a hiányzók magas száma miatt az igazgató arra a következtetésre jut, hogy nem, a közoktatásról szóló törvény alapján rendkívüli tanítási szünetet rendelhet el.

A szünet elrendelése nem mentesíti az iskolákat a közoktatásról szóló törvényben meghatározott kötelezettség alól: gondoskodniuk kell a tanulók felügyeletéről. Ha nincs szükség tanítási szünet elrendelésére, az iskolából a sztrájk miatt távol maradó tanulók hiányzását igazolt hiányzásként kell elfogadni. A jogszabály rögzíti azt is, hogy ha a sztrájk miatt az iskola, óvoda, kollégium alkalmazottjai nem vagy csak késve érkeznek be a közoktatási intézménybe, a távolmaradást igazolt távolmaradásnak kell elfogadni.

A szakszervezeti vezető kitért arra is, hogy elfogadhatatlannak tartják a kézbesítőkkel és a BKV dolgozóival szemben alkalmazott munkáltatói intézkedéseket. Kerpen Gábor úgy fogalmazott: a dolgozók kriminalizálása a szocializmus legrosszabb időszakát idézi. A PDSZ követeli ennek a magatartásnak a befejezését és az elbocsátások, fegyelmik visszavonását – szögezte le. Hozzátette: szolidárisak mindazon törvényes akciókkal, amelyek a munkavállalók érdekében születnek.

A Hír Televízió felvételét itt tekintheti meg.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.