Újabb két törvény alkotmányellenes? Az AB-hoz fordul az államfő

Az Alkotmánybírósághoz (AB) fordult Sólyom László a közoktatási törvény módosítása és a magánynyugdíjpénztárak átalakításáról szóló jogszabály miatt – írja a Köztársasági Elnöki Hivatal hétfői közleményében. • A PM alkotmányosnak tartja a visszaküldött törvényt • Az MSZP tudomásul veszi Sólyom László döntését • „Érthetetlen, hogy a szocialisták miért szavazták meg a közoktatási törvényt”

MNO
2010. 01. 04. 11:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz-KDNP szerint a magánnyugdíj-pénztárak privatizációjával a kormány el akarta lopni az emberek befektetéseit, nyugdíját. A Fidesz-KDNP népjóléti kabinetjének vezetője emlékeztetett: arra kérték az elmúlt hetekben a köztársasági elnököt, hogy ha lehet, akkor küldje meg az Alkotmánybíróságnak normakontrollra az érintett jogszabályt. Véleményük szerint ugyanis – folytatta Soltész Miklós – a nyugdíjpénztárak privatizációjával a kormány külföldi befektetők kezébe akarta adni az idős emberek jövőbeni sorsát. A politikus kifejtette: azért is üdvözlik, hogy Sólyom László az Alkotmánybírósághoz fordul, mert az általa az Országgyűlésnek visszaküldött törvényeket a parlament MSZP-SZDSZ-es többsége rendszerint változatlanul hagyva fogadta el újra.


A közoktatási törvény egyik új rendelkezése korlátozná a közoktatási intézményt fenntartók intézményvezető-kinevezési jogát, korlátozott vétójogot adva a nevelőtestületnek az intézményvezetők kinevezésénél. Az új rendelkezések vonatkoznának az önkormányzati fenntartású közoktatási intézményekre is, amelyek esetében a képviselő-testület a hatályos önkormányzati törvény alapján önállóan dönt az intézmény vezetőinek kiválasztása során. A közoktatási törvény módosítása ezt az önálló döntési jogot a nevelőtestületnek adott jogosítvánnyal nyilvánvalóan korlátozná. Ezzel kapcsolatban a törvényjavaslatot benyújtó országgyűlési képviselők is úgy ítélték meg, hogy egy ilyen korlátozás akkor lenne alkotmányos, ha azt tartalmazná a kétharmados önkormányzati törvény is. Az erre vonatkozó javaslatot azonban az Országgyűlés nem fogadta el.

A köztársasági elnök álláspontja szerint az Alkotmánybíróság gyakorlatából egyértelműen az következik, hogy ha egy alapvető önkormányzati hatáskört az önkormányzati törvény szabályoz, akkor annak korlátozása csak kétharmados többséggel elfogadott törvényben történhet. Ez a feltétel a közoktatási törvény módosítása esetén nem teljesült, ezért Sólyom László szerint a törvény alkotmányellenes.

Sérti az alkotmányos jogot

A törvény a magánnyugdíj új rendszerét kívánja létrehozni, megszüntetve a jelenleg működő magánnyugdíjpénztárakat. A pénztártagok egyéni számlán nyilvántartott követelése ugyan érintetlen maradna, de az új rendszerben a biztosítottak nem szólhatnának bele a magánnyugdíj-biztosító döntéshozatalába, és szűkül az igénybe vehető szolgáltatások közötti választás lehetősége is. Az államfő indítványában leszögezi: a magánnyugdíjpénztár tagjainak jogai az alkotmány értelmében tulajdonnak tekintendők. A tulajdon alkotmányosan korlátozható, de csak akkor, ha a korlátozás arányban áll az azt szükségessé tevő közérdekkel.

Sólyom László szerint a magánnyugdíjrendszer hosszú távon fenntartható, átlátható működése közérdek, azonban az érintetteknek az alkotmány alapján lehetőséget kell kapniuk a kötelező társadalombiztosításba való visszalépésre, ha úgy érzik, a változások aránytalanul hátrányosan érintik őket. Miután a törvény a visszalépés lehetőségét nem biztosítja, a köztársasági elnök szerint az sérti az alkotmány által védett tulajdonhoz való jogot – zárul a közlemény.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.