A rektor rámutatott, az innováció eredményei elsősorban a biotechnológiára épülő iparágak, az informatika, illetve funkcionális élelmiszerek előállítására vállalkozó élelmiszeripar megtelepedését és fejlődését segítette eddig is, és azt szeretnék támogatni a jövőben is. Az alap-, és alkalmazott kutatásokban rejlő lehetőségek kiaknázásához a közeljövőtől kutatóegyetemként kíván működni az intézmény, ennek megalapozásához 3,5 millió forint pályázati forrást szeretnének elnyerni, amit jelentős részben az élettudományok területén kívánnak felhasználni.
A DEOEC kutatóira építve első körben négy területet kap zöld utat: az őssejtekre alapozó terápiák kidolgozása, a már kidolgozott flavonoid hatóanyagú, egy, az egyetem kutatói által kifejlesztett szabadgyökök megkötésére alkalmas növényi alapanyagú gyógyhatású készítmény termékkénti megjelenítés, egy cukorbetegség gyógyításában a későbbiekben gyógyszerhatóanyagként számba vehető új molekula kutatása, illetve a kutánbiológiai kutatások.
Paragh György, a DEOEC elnöke úgy fogalmazott, az Észak-alföldi Régió kedvező minősítésében része van a Debreceni Egyetemnek, illetve annak a megvalósulóban lévő célnak, amit Fésüs László rektori pályázatában úgy fogalmazott meg, hogy a régió felemelkedése érdekében az innováció gerjesztésre képes vállalkozói egyetemet Debrecenben kell létrehozni.. A centrumelnök előadásában kiemelte, a fejlesztések a betegellátás, az oktatás és a kutatás színvonalának emelését egyaránt szolgálják. Eredményként azt várják, hogy az ellátott népesség egészségesebb legyen, csökkenjen a táppénzes napok száma, versenyképesebbek legyenek a diplomák, illetve a kutatási eredmények mind nagyobb számban hasznosuljanak.
Az egyik legnagyobb hatású fejlesztés, a 12 milliárd forintos beruházással megvalósított Auguszta program, aminek keretében a szív-, és érrendszeri, valamint a daganatos betegségek legmagasabb szintű kezelése vált lehetővé, már megvalósult. Idén 11 milliárd forintot meghaladó – túlnyomó részben uniós – forrásból a labordiagnosztika vizsgálatok teljes spektrumát befogadó in vitro laborkomplexumot építenek. Az országban egyedülállóan fogyatékos gyermekek fog-, és szájsebészeti szakellátást kezdenek, jelentős fejlesztést végeznek a súlyosan égett betegek jobb ellátása érdekében az égéssebészeti osztályon, megteremtik az élődonoros vese transzplantáció feltételeit, Gyermek intenzív központot hoznak létre, új sürgősségi központot építenek,amiben helyet kap gyermekonkológia, felnőtt intenzívellátás, és egy épületben helyezik el a patológiai és igazságügyi intézetet.
Az innovációt megalapozó kutatásokra közel 1,9 milliárd forint áll rendelkezésre, mintegy 4,6 milliárdból megújul a DEOEC elméleti négyszöge, és jelentős pénzeket fordítanak tananyagfejlesztésre, az oktatók nyelvtudásának magasabb szintre emelésére is. Az előkészületben lévő pályázatokkal egyebek között az országban ugyancsak elsőként létrehozott rehabilitációs központ működését kívánják jobbá tenni, illetve sugárterápiás berendezések vásárlásával az onkológiai ellátást akarják fejleszteni Az ambiciózus programóól – amelyet Paragh György úgy jellemzett, mint a pályázatok hídját, ami az álmoktól a megvalósulásig ível – a centrumelnök elmondta, mindezekkel a gyógyítás, megelőzés, és a gazdaságfejlesztést megalapozó innováció kap óriási esélyt. Az eredmények az egyetemen szerzett diplomák felértékelődésében, a népesség egészségesebbé válása által már rövid távon is mérhető gazdasági eredményekben, illetve a kutatástól a termékig ívelő folyamatokban jelentkeznek.
Bíró Klára, a DEODEC stratégiai igazgatója a Balogh Zoltánnal az Észak-alföldi Régió brüsszeli képviselőjével közösen moderált kerekasztal beszélgetésen azokról az összefüggésekről szólt, amelyekbe illeszkedve a Debreceni Egyetem bekapcsolódhat az Európa tudományos és gazdasági megújulását célul tűző folyamatokba.
Napi balfék: Magyar Péter szagmintát vesz