A Fidesz nem tűri „az ejtőernyősöket a fontos funkciókban” + Videó

A Fidesz szerint a hat évre szóló államigazgatási vezetői megbízások sértik egy következő kabinet alkotmányban biztosított szervezetalakítási szabadságát, ezért az ellenzéki párt – ha kormányra kerül – nem fogja tétlenül nézni „az ejtőernyősöket a fontos funkciókban”. • Válasz a Hiller-tárca főosztályvezetőinek nyílt levelére • Bebetonozott, előléptetett pártkáderek

MNO
2010. 02. 01. 10:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján emlékeztetett, a Gyurcsány- és a Bajnai-kormányok 479 hat évre kinevezett államigazgatási vezetőt hagynak örökül a következő kabinetre, ez derül ki 14 tárcának a Fidesz írásbeli kérdésére adott válaszából.

Az ellenzéki párt frakcióigazgatója kiemelte: egy kormánynak alkotmányos joga, hogy az államigazgatási szervek vezetéséről szabadon döntsön. Répássy Róbert szerint ma már egész Magyarország szeme előtt egyetlen cél lebeg: le kell zárni a Gyurcsány-korszakot, és minél előbb hozzá kell látni az ország megújításához. A Gyurcsány-korszak azonban napról napra újabb támadásokat indít – fogalmazott, hozzátéve, hogy „saját kádereiket ejtőernyőztetik sok évre előre fontos pozíciókba”. Ezeknek a kádereknek nagyon komoly felelősségük van abban, hogy Magyarország „rendkívül mély válságban vergődik” – vélekedett. Megjegyezte azt is, hogy a köztisztviselői bértábla alapján az érintett vezetők illetménye 560 és 700 ezer forint között mozog. Az ellenzéki politikus úgy látja, ezekkel az „ejtőernyősökkel” a szocialisták nemcsak a következő kormány mozgásterét szűkítik, hanem semmibe veszik a választói akaratot is. Répássy Róbert kijelentette: a következő kormány meg fogja találni a módját annak, hogyan tud érvényt szerezni az emberek akaratának.

Répássy Róbert, az ellenzéki párt frakcióigazgatója hétfői sajtótájékoztatón a Népszavában megjelentekkel kapcsolatban kérdésre válaszolva azt mondta, az önkormányzati választásokkal összefüggésben egyetlenegy tervről tud: jelentősen csökkenteni akarják az önkormányzati képviselők létszámát. Semmilyen más terve nincs a Fidesznek ezzel kapcsolatban – tette hozzá.



Az Országgyűlés honlapján olvasható adatok szerint a Fidesz frakcióigazgatója január 11-én minden minisztérium vezetőjének ugyanazt az írásbeli kérdést tette fel: hány köztisztviselőnek van jelenleg hat évre szóló vezetői megbízása a miniszter által felügyelt hivatalban és mikor jár le ezen köztisztviselők vezetői megbízatása? A minisztérium felügyelete alá tartozó központi államigazgatási szerveknél, valamint ezek területi és helyi szerveinél hány köztisztviselőnek van hat évre szóló vezetői megbízása és mikor jár le az ő vezetői megbízásuk? – firtatta még.

Az ellenzéki politikus egy a Gyurcsány-kormány alatt elfogadott, 2007. július 15-én hatályba lépett, a köztisztviselők jogállásáról szóló törvény módosítására hivatkozott a kérdésében. Eszerint a központi államigazgatási szervek, valamint területi és helyi szerveik, továbbá a minisztérium főosztályának vezetésére adott kinevezés, megbízás – ha a törvény eltérően nem rendelkezik – hat évre szól. A 14 miniszteri válasz – amelyek szintén olvashatók a parlamenti honlapon – határidőre megérkezett. A válaszok összesítéséből kiderül: a Gyurcsány- és Bajnai-kormányok összesen 479 vezető köztisztviselőt neveztek ki, közülük 297-nek 2013-ban, 96-nak 2014-ben, 76-nak 2015-ben, kettőnek pedig 2016-ban jár le a vezetői megbízása.

A miniszterek válaszleveleikben leszögezték: a hatéves kinevezés a közigazgatás szakmai stabilitásának megerősítését szolgálja, az semmiképpen nem tekinthető „bebetonozásnak”. Hozzáfűzték azt is, hogy ha egy hat évre kinevezett vagy megbízott vezető rosszul végzi a munkáját, vezetői kinevezése vagy megbízása visszavonható. „Kétségtelen, hogy ez a törvényi rendelkezés akadályát képezi annak, hogy a közigazgatási szakemberek körében politikai tisztogatást letessen végezni, lehetővé teszi azonban azt, hogy a munkáját szakmailag rosszul végző vezetőktől meg lehessen válni” – teszik hozzá.

Mint ismert, a Magyar Nemzet múlt héten írt arról, hogy a szocialista kormányzat gőzerővel folytatja a kormányzati pártkáderek bebetonozását, zsírosabb állások osztogatását, és ez akár több százmillió forintjába is kerülhet az adófizetőknek.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.