A lila tinta és a perforáció megnehezíti a csalók dolgát

Virág Rudolf, az Országos Választási Iroda (OVI) vezetője arra számít, hogy az ajánlószelvényeken bevezetett biztonsági elemek hozzájárulnak ahhoz, hogy kevesebb legyen a velük való visszaélés.• Ezen a héten kézbesítik az ajánlószelvényeket és az értesítőket

MNO
2010. 02. 08. 10:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az OVI vezetője hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján emlékeztetett arra: a választóknak február 8. és 12. között kell megkapniuk a névjegyzékbe felvételről szóló értesítést (a kopogtatócédulát). Aki ez idő alatt nem kapja meg az értesítést, a jegyzőnél (a helyi választási iroda vezetőjénél) kell ezt jeleznie, a jegyző ekkor új szelvényeket állít ki. Az értesítő tartalmazza a családi és utónevet, a lakcímet, a személyi azonosítót, a névjegyzékbeli sorszámot, a szavazás helyét és idejét, valamint a szavazással kapcsolatos egyéb tudnivalókat.

Az értesítővel együtt a helyi választási iroda a biztonsági elemekkel ellátott ajánlószelvényt is megküldi a választópolgároknak. A korábban tapasztalt visszásságok miatt most nehezen másolható ajánlószelvényeket készíttetett az Országos Választási Iroda a nyomdával. Az ajánlószelvényeket több színből kikevert, speciális (lila) festékkel nyomtatták, az ajánlószelvény jobb felső sarkába pedig – kézzel is tapintható – Magyarország-térképperforációt helyeztek el, így arról még színes fénymásolóval sem lehet jó minőségű másolatot készíteni. Emlékeztetett: a választók névjegyzékét február 10. és 17. között kell közszemlére tenni az önkormányzati hivatalokban. Ha valaki nem kapta meg az értesítőt vagy az ajánlószelvényt, ellenőrizze, hogy szerepel-e a névjegyzékben, és forduljon a jegyzőhöz a felvétel, illetve az értesítő és az ajánlószelvény pótlása miatt.

Hangsúlyozta: az egyéni választókerületekben csak azok a jelöltek indulhatnak, akik összegyűjtöttek 750 érvényes ajánlószelvényt. Az ajánlószelvények gyűjtését be kell jelenteni az adatvédelmi biztosnál. Fontos szabály, hogy ajánlást a pártok, illetve a jelöltek, valamint az ő meghatalmazásukkal rendelkezők gyűjthetnek. Ajánlószelvényt csak zaklatás nélkül lehet gyűjteni, tilos ajánlást gyűjteni a munkahelyeken, az egészségügyi, a közigazgatási vagy önkormányzati intézményekben, valamint a közösségi közlekedési eszközökön. Az országgyűlési képviselő-választáson jelöltet ajánlani úgy lehet, hogy a választópolgár a kitöltött ajánlószelvényt átadja a jelöltnek, vagy a jelölőszervezet képviselőjének. A többszöri ajánlás mindegyike érvénytelen lesz, mert a központi ajánlásellenőrző rendszer ezeket kiszűri.

Az ajánlás csak akkor érvényes, ha azon szerepel a jelölt és a jelölőszervezet neve (közös jelölésnél mindegyik szervezet neve), az ajánló választópolgár neve, címe, személyi azonosító száma, valamint aláírása. Az ajánlásokról tilos másolatot készíteni, és tilos az adatokat esetlegesen adatbázis építésére felhasználni. Az ajánlószelvényért előnyt adni, ígérni, kérni vagy elfogadni tilos. Az országgyűlési egyéni választókerületben indulni szándékozó jelöltek március 19-ig gyűjthetik az ajánlószelvényeket, és szintén eddig az időpontig kell bejelenteni az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottságnál, ha valaki indulni kíván a választáson. Az összegyűjtött, de le nem adott ajánlószelvényeket március 22-éig meg kell semmisíteni.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.