Az SZDSZ többsége nem támogatja a klímatörvényt

A négy párt egyetértésével az éghajlat védelméről benyújtott törvényjavaslatot a szocialisták, a Fidesz és a KDNP is támogatja, azonban az SZDSZ-frakció többsége nem fogadja el – derült ki az előterjesztés keddi, parlamenti vitájában. Az előterjesztéshez négy módosító indítvány érkezett, ami kérdésessé teszi a javaslat jövő hét hétfői elfogadását. • Elmaradtak az érdemi intézkedések a földbirtok-politikában

MNO
2010. 02. 16. 11:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szili Katalin szerint az alacsony fosszilis energiafelhasználású gazdasági szerkezetre való áttérés olyan szükségszerűség, amivel Magyarországnak is előbb-utóbb szembe kell néznie. A volt házelnök az éghajlat védelméről szóló törvényjavaslat általános vitájának kezdetén kiemelte: ez a kerettörvény egyebek közt az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodást, valamint az éghajlatvédelem pénzügyi és gazdasági eszközeit szabályozza. Mint mondta, a javaslat világos célokat fogalmaz meg az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése kapcsán: eszerint Magyarország az 1990-es bázisévhez viszonyítva 2020-ig negyven százalékkal, 2050-ig pedig nyolcvan százalékkal kívánja csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását. Szorgalmazta, hogy a Ház még ebben a ciklusban fogadja el az előterjesztést.

Kling István környezetvédelmi államtitkár a törvényjavaslat módosítás nélküli elfogadását kérte a Háztól. Mint mondta, a klímatörvény elfogadására azért van szükség, mert a szélsőséges időjárási események egyre gyakoribb bekövetkezése, a csapadékeloszlás megváltozása, a talajerózió gyorsulása közvetlen hatással lehet a lakosság egészségi állapotára. Mint mondta, a törvény elfogadása érdekében társadalmi szervezetek tekintélyes csoportja mozdult meg.

Orosz Sándor (MSZP) is kérte vezérszónoki felszólalásában az Országgyűléstől a javaslat változtatás nélküli elfogadását, mert szavai szerint ez az ország érdeke. (Koscsó Lajos és Magda Sándor MSZP-s képviselők négy módosító indítványt nyújtottak be a kerettörvényhez; a parlament gazdasági bizottságában egyik javaslat sem kapott többségi támogatást.) Orosz Sándor kiemelte: törvényi szintű jogszabály kell az éghajlat védelméről, és nem elég csak egy országgyűlési határozat.

Ékes József, a Fidesz vezérszónoka közölte: a Fidesz támogatja a törvényjavaslatot, melyet a párt szerint módosítás nélkül el kell fogadnia a Háznak. Felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon még nem terjedtek el az alternatív energiák, ellenben a fejlettebb társadalmak hatalmas mértékű beruházásokat hajtanak végre. Ékes József szerint a kibocsátáscsökkentés számai, azaz hogy 2020-ig negyven százalékkal, 2050-ig pedig nyolcvan százalékkal kívánják csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását, teljesíthetők. Az ellenzéki képviselő emlékeztetett arra, hogy a négy parlamenti párt megegyezett abban: nem nyújtanak be módosító indítványt a javaslathoz. A gazdasági bizottság szocialista képviselői azonban négy módosító indítványt is beterjesztettek, amellyel megakadályozhatják a javaslat még e ciklusbeli elfogadását – emelte ki.

Nagy Andor (KDNP) felszólalásában azt emelte ki, hogy a zöld ügyek képviselete számos uniós országnak fontos, így Magyarországot is fel kell tenni a „zöld vonatra”. Kiemelte: a klímatörvény adhat Magyarországnak egy jövőképet, amelyre büszke lehet az ország. Véleménye szerint Magyarország egyik legnagyobb strukturális problémáját, az energiafüggőséget lehet orvosolni ezzel a törvénnyel. Hangsúlyozta: a zöldgazdaság fejlesztése energiatakarékosságon, a megújuló energiák térnyerésén, valamint a környezetgazdaság fejlesztésén múlik. Mint mondta, a KDNP teljes mértékben támogatja, hogy még ebben a ciklusban fogadják el a klímatörvényt, pártja csodálkozik azon, hogy a szocialisták módosító indítványokat nyújtottak be hozzá.

Velkey Gábor (SZDSZ) felszólalásában azt kérdezte: valódi konszenzus van-e a klímavédelmi törvény ügyében a parlamentben; véleménye szerint ez a konszenzus látszat csupán. Kiemelte: azok a képviselők, akik módosító javaslatokat adtak be a törvényjavaslathoz, nincsenek jelen a vitán, és „ez nem szimpatikus”. Véleménye szerint egyértelmű, hogy az energialobbi és a gazdasági lobbi nyújtotta be a módosító javaslatokat. Mint mondta, az egyik módosító indítvány 20 százalékos kibocsátási célt irányoz elő 2020-ra a 30 százalék helyett, miközben már most a harminc százaléknál jár Magyarország. Az ellenzéki képviselő érdemi eredménynek nevezte, hogy elkészült a klímatörvény. Azonban kritikaként fogalmazta meg, hogy a törvény túl általánosan fogalmaz, és szerinte a gyakorlati életbe nehezen átültethető a jogszabály. Mint mondta, fontosnak tartja a törvényjavaslat elfogadását, azonban jelezte, hogy azt az SZDSZ-frakció többsége nem fogja támogatni.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.