Bajnai Egyiptomban megnevezte a válság egyetlen ellenszerét

Az együttműködést és a kereskedelmi kapcsolatok kiaknázását nevezte a válságból való kiútnak Bajnai Gordon miniszterelnök kedden Kairóban, ahol Rasid Mohamed Rasid külkereskedelmi és ipari miniszterrel megnyitotta az egyiptomi–magyar üzleti fórumot.

MNO
2010. 02. 09. 9:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kétoldalú gazdasági kapcsolatok újraélesztése jegyében zajló üzleti találkozón több mint 40 magyar és számos egyiptomi üzletember vesz részt. A kairói Conrad Szállodában tartott fórum megnyitóján Bajnai Gordon hangsúlyozta, hogy a világgazdasági válságból való egyetlen kiút az egymás felé fordulásban, az együttműködés és a kereskedelmi kapcsolatok kiaknázásában, illetve a protekcionizmus minden formájának elutasításában rejlik.

Hangsúlyozta, hogy Hoszni Mubarak egyiptomi államfő tavaly októberi, budapesti látogatása óta „ígéretes áttörés” történt a régi hagyományokon nyugvó egyiptomi–magyar gazdasági kapcsolatok újraélesztésében, és ma Magyarország számos befektetési lehetőséget kínál Egyiptomnak. Egyiptom Magyarország számára kaput jelent az arab világban, stratégiai partnerországa hazánknak – mondta Bajnai Gordon, s emlékeztetett rá, hogy Egyiptom az első arab ország, amellyel Magyarország felvette a diplomáciai kapcsolatokat 1928-ban. Rasid Mohamed Rasid is az egyiptomi–magyar gazdasági kapcsolatok hagyományaira és azok újraélesztésének szükségességére hívta fel a figyelmet.

Az egyiptomi–magyar üzleti fórum alkalmából Gráf József agrárminiszter megnyitotta a Conrad Szállodában tartott magyar élelmiszeripari termékbemutatót, amelyet az Agrár Marketing Centrum szervezett. Magyarország és Egyiptom áruforgalma 2004 és 2008 között több mint hat és félszeresére nőtt. 2008-ban 275 millió dollár volt, és ebből 262 millió dollárt tett ki a magyar export. Ezzel Magyarország számára Egyiptom a második legjelentősebb afrikai partner a Dél-afrikai Köztársaság után.

A magyar behozatal ugyanebben az időszakban 42 százalékkal csökkent, ami az élelmiszerek 63 százalékos importcsökkenésének tudható be. Magyarország fő exportcikkei: gépek, vegyipari termékek és híradástechnikai eszközök. A magyar–egyiptomi gazdasági kapcsolatok újraélesztésének egyik jele az, hogy Bajnai Gordon kedden leteszi az egyszerhasználatos egészségügyi eszközöket gyártó, Dispo Amecor magyar–egyiptomi vegyes vállalat alapkövét.

Előrehaladott tárgyalások folynak egy magyar cég által kidolgozott, korszerű szarvasmarha-tartási technológia kiviteléről Egyiptomba. A kiemelt projektek közé tartozik egy halgazdasági, környezetvédelmi és turisztikai projekt a Nílus deltavidékén, az 504 millió négyzetméter vízfelülettel rendelkező Burullusz-tó rehabilitációja, Edfu és Kom Ombo ókori templomainak megmentése a talajvízkároktól, illetve az egyiptomi vasúti infrastruktúra és áruszállítás fejlesztésében való magyar közreműködés. Emellett lehetőség van haditechnikai együttműködésre is, kiváltképp a szovjet gyártmányú radarok és egyéb híradástechnikai berendezések korszerűsítésében.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.