Fidesz kétharmad: istencsászárság nem fenyeget

Nem kell félni a Fidesz kétharmados többségétől – írja jegyzetében Babarczy Eszter. A baloldali és liberális körökben elismert és sokat foglalkoztatott kritikus, esztéta és művelődéstörténész már korábban, többek között Gyurcsány bukása után is tett meglepő, baloldali szalonokban kevésbé illedelmesnek mondható kijelentéseket.

MNO
2010. 02. 15. 17:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Ellentétben a híresztelésekkel, az alkotmány megváltoztatása nem kétharmados, még csak nem is minősített kétharmados, hanem négyötödös törvény. A Monarchia visszaállítása vagy az istencsászárság bevezetése tehát nem fenyegeti a republikánus érzelmű szavazókat, még egy kétmarados Fidesz-győzelem esetén sem” – fogalmaz Babarczy, de téved, az Alkotmány megváltoztatásához jelenleg elég a képviselők szavazatának a kétharmada. Erre minden bizonnyal fel is hívták a szerző figyelmét, mert keddre többek között ez az állítás is eltűnt a cikkből.


„A baloldali sajtó és a liberalizmust és parlamentáris demokráciát féltő elemzők szemében a rettegett kétharmad a minden áron elkerülendő eredmény a 2010-es parlamenti választáson. Ez a félelem érthető, de szerintem megalapozatlan. Mi több, kifejezetten előnyös lenne egy kétharmados Fidesz-győzelem” – írja a hvg.hu-n Babarczy. Már csak azért is, mert az „ egyszerű kétharmados törvények közé olyan területek szabályozása tartozik, amelyekben az elmúlt ciklusok során a parlamenti pártok képtelenek voltak kompromisszumos megoldást találni. Ezért aztán a szóban forgó területeken nem is történt semmi”, így viszont egy kétharmados Fidesz-kormány ezeket a hiátusokat pótolhatja.

A Népszabadságban is sokat publikáló kritikus sajátos példákat is hoz a kétharmad veszélytelenségére, mert szerinte a hadiállapot és a szükségállapot kinyilvánításával vagy a nemzetközi szerződések felülvizsgálatával a Fidesz sem járna jól és a menedékjog szabályozása sem „ veszélyes, önkényuralmi tendenciáknak teret adó közpolitikai terület”. Babarczy azt írja a hvg.hu-n: van egy nagy előnye annak, ha a Fidesz kétharmadot szerez a választásokon: így nem kell még „csendben sem szövetséget kötnie a Jobbikkal, ha jelentősebb változásokat szeretne végrehajtani” Ugyanakkor a magát esztétaként is jegyző szerző szerint nincs „az a hazafias felvonulás, sátortábor vagy hídblokád, ami megingathatna egy kétharmados kormányt abban, hogy hatékonyan kormányozzon”.

Babarczy már korábban is tett hasonlóan meglepő kijelentéseket. 2009. február végén a következőket írja hvg.hu-n a Gyurcsány-kormányról: „az MSZP ezzel a miniszterelnökkel és ezzel a történettel a háta mögött nem tud már hatékonyan kormányozni, vagy egyáltalán, kormányozni”. Március 20-án ugyanitt hosszadalmas „beismerő vallomást” közöl Rossz lóra tettem Gyurcsánnyal címmel, amelyben többek között a kudarc fő okát abban látja, hogy „a szakértők, elemzők és a szakírók, valamint a kormányfő konszenzusa arra nézve, hogy valamit tenni kell, valójában semmire nem elegendő. Ezt nem tudta sem a kormányfő, sem a szakértők, elemzők elitje, akik lelkesen és saját igazságuk öntudatos birtokában bíztatták a kormányt alakító Gyurcsányt, hogy hajrá, most aztán tényleg csináljunk valamit”. 2009. januárjában pedig a botrányok hatására a következőket írja az SZDSZ-ről: „Azt hittem, Kóka után már nem jöhet rosszabb, de Fodor Gábor eddigi elnöksége alatt az SZDSZ elérte azt a pontot, hogy Gegesy Ferenc – a legsikeresebb SZDSZ-es polgármester – városrészében sem számít már versenytársnak.”

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.