Horváth László, a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság vezetője az MTI-vel csütörtökön azt közölte: életveszélyes mutatvány, sőt „istenkísértés” a kezdeményezés, mivel az tömegeket buzdíthat arra, hogy átkeljenek a Balaton jegén. Hangsúlyozta, hogy senki, így a program szervezői sem tudhatják, milyenek a „jégviszonyok” a tó közepén, ahol a rianások, tágulások és torlódások miatt akadnak igen vékony jégrétegű, hóval takart felületek.
A kapitány leszögezte: a szervező nyilatkozataival szemben a balatoni vízirendészet az azzal együttműködő Kötél Egyesülettel nem kíván részt venni a rendezvény biztosításában, azon túlmenően, hogy a hétvégi balatoni rendezvények miatt megerősített létszámmal lesz jelen a parton. Óva intett attól mindenkit, hogy egy felelősséget nem vállaló szervezés kapcsán (értesüléseik szerint a szervezők a verseny résztvevőivel nyilatkozatot kívánnak aláíratni arról, hogy a saját felelősségükre mennek a jégre) felkészületlenül menjen a tó – kijelölt jégpályákon kívüli – jégfelületére.
Közlése szerint sem törvény, sem rendelet nem tiltja a Balatonon történő átkelést. A vonatkozó rendelet értelmében a saját felelősségére bárki a jégre mehet megfelelő látási viszonyok között ott, ahol ez nem tilos, ha a jég kellő szilárdságú, nem olvad és nem mozog. A fokozott veszély miatt azonban felelősek a szervezők is az ilyen programok lebonyolításának biztonságáért – hangsúlyozta Horváth László.
Autóba ülni veszélyesebb?
Kardos Gábor, a Badacsonytomaji Szörfklub SE vezetőségi tagja, a verseny szervezője az MNO kérdésére – miszerint konkrétan figyelmeztetik-e a résztvevőket, hogy a mutatvány életveszélyes – elmondta: egymástól mintegy 5-10 méterre fognak haladni, kötél és tartalék száraz ruha mindenkinél lesz, így ha valaki esetleg beszakad a jégbe, csupán pár perc alatt ki tudják menteni és átöltöztetni. (A jeges vízben ugyanis elég néhány perc a végzetes kihűléshez.) Ezen kívül a résztvevőket figyelmeztetik arra, hogy mindneki csak saját felelősségére merészkedjen a tó jegére, a vízirendészet csütörtöki állásfoglalását pedig jól látható helyen ki fogják függeszteni.
Emellett úgy véli, a Balaton jegén való közlekedésnél jóval életveszélyesebb akár az is, ha az ember autóba ül. Mint mondta, a Balatonnál élők egyébként is nap mint nap rámennek a tó jegére, van, aki egyik partról a másikra is átmegy. A versennyel kapcsolatban kifejtette: az első néhány napban mindenki lelkes lett az ötlettől, és csak most kezdenek előjönni azok a vélemények, amelyek, mint fogalmazott, arra irányulhatnak, „hogyan akadályozzuk meg mégis” az eseményt. Úgy véli, ez a mentalitás bármivel kapcsolatban és általában jellemző a társadalomra.
Szerinte ha a verseny valóban ennyire veszélyes, a vízirendészetnek kötelessége lett volna előbb a szervezőknek szólni és csak utána a sajtónak. Elismerte, csak szerdán tájékoztatták a vízirendészetet a tervezett versenyről, ám ennek az volt az oka, hogy addigra alakultak ki a pontos tervek. Szó sincs tehát arról, hogy meg akarták volna kerülni a hatóságokat – hangsúlyozta.
Csak utolsó pillanatban döntenek
Kardos a honlapjukon arról tájékoztat, hogy február 6-án és 7-én rendezik meg az I. BalatonátCsúszást, amelynek keretében a résztvevők nekivágnak a távnak. Hozzátette, hogy a biztonságos átkeléshez szükséges még a ködre és egyebekre felkészülve iránytű, GPS és a leginkább forralt bor.
A honlap újabb információi szerint „a kaposvári Kötél mentőszolgálat légpárnás mentőcsónakkal biztosítja az átkelést”, a szervezők azonban figyelemztetik a résztvevőket az elemi biztonsági intézkedések betartására.
Kardos Gábor az MTI-nek elmondta: egy hete született meg a rendezvény ötlete, azóta rengetegen megkeresték és egyre nagyobb az érdeklődés. Az idei évet próbának tartják, de jövőre az országos turisztikai szervezettel együttműködve szeretnék a BalatonátCsúszást a Balaton-átúszáshoz hasonlóan nagyrendezvényként meghirdetni és hagyománnyá tenni. Mint hozzátette, a versenyben külön díjazzák már az idén is a legextrémebb és a legviccesebb eszközt, amivel átkel bárki is a Balatonon. A kezdeményezés kiinduló helyszíne a badacsonylábdihegyi strand lesz.
Az ötletgazda közölte: a biztonság érdekében a jég- és az időjárási viszonyok függvényében csak az utolsó pillanatban döntenek majd arról, hogy Badacsony–Szigliget, vagy Badacsony–Fonyód között teszik meg a távot oda-vissza. Az indulás előtt be fogják járni az útvonalat. Az eddigi jelentkezések alapján lesz kite-, szörf- és jégvitorláscsapat. Ezen kívül sífutó felszereléssel ajánlják még az átkelést, gyalogosan vagy korcsolyával egyelőre nem.
Bodó László, a Kötél Egyesület vezetője az MTI-nek elmondta: a szervezők megkeresték őket azzal, hogy biztosítsák a rendezvényt, de ők annyit vállaltak, hogy a balatoni vízirendészettel – amellyel együttműködési megállapodásuk van – együtt parti őrséget látnak el. Ez azt jelenti, hogy a légpárnás mentőhajóval jelenleg egyedül rendelkező kaposvári szervezet (ez a jármű jégen 70-80 km/órás sebességgel tud közlekedni) a hétvégén kivonul Fonyódra, hogy közelebb legyen a programok, köztük több balatoni karnevál, jégfesztivál helyszínéhez.
(MNO/MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.