Képtelen volt intézkedni az önkormányzat

Éveken át sérült a lakók egészséges környezethez és tulajdonhoz való joga, mert az illetékes önkormányzat, bár megtehette volna, képtelen volt intézkedni az áldatlan állapotok megszüntetéséért – állapította meg Szabó Máté ombudsman egyik vizsgálata során.

MNO
2010. 02. 09. 11:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országgyűlési Biztos Hivatalának közleménye szerint az egyik bérlő a mennyezetig tömte tele szeméttel a lakását, az önkormányzat pedig belenyugodott abba, hogy a rendcsinálásra, fertőtlenítésre kirendelt alkalmazottait a lakó nem engedi be. Az ombudsman soron kívüli cselekvést kért és felhívta a figyelmet az ilyenkor lehetséges rendőri kényszerítés lehetőségére.

Már több mint tíz éve, hogy a VI. kerületi önkormányzat az egyik társasházi lakását bérbe adta egy szociálisan rászoruló embernek. A bérlő hatalmas mennyiségű hulladékot halmozott fel mind a lakásban, mind a társasház közös használatú helyiségeiben. A lakásban 2006-ban tűz ütött ki, a tűzoltók jelentése szerint „a lakás teljes területén a padlótól a mennyezetig összehordott szemét volt, amely nagyban akadályozta a tűzoltást valamint a lakás átvizsgálását”. A bűz, az egészséget és vagyonbiztonságot veszélyeztető körülmények miatt a többi lakás tulajdonosai panaszt tettek az önkormányzatnál, ám vajmi kevés sikerrel. Az állampolgári jogok országgyűlési biztosához ezért az egyik szomszéd beadványt nyújtott, be, sérelmezve a hosszú idő óta fennálló állapotot és a hatóságok hathatós intézkedésének hiányát, ami miatt a lakók nem tudták rendeltetésszerűen használni a tulajdonukban lévő lakásukat.

Szabó Máté vizsgálata során kiderült, hogy a VI. kerületi jegyző ugyan eljárást indított, de mivel az önkormányzat a saját lakásának ügyében nem lehet egyszerre tulajdonos és eljáró hatóság is, az összeférhetetlenség feloldásáért a Közép-magyarországi Regionális Államigazgatási Hivatal Építésügyi Főosztályához fordult, az pedig végzésével Budapest Főváros VII. kerület Önkormányzatának jegyzőjét jelölte ki intézkedésre köteles hatóságként.

A VII. kerület jegyzője a helyszíni szemle során megállapította, hogy az ingatlant nem rendeltetésszerűen használják, valamint hogy a közigazgatási határozatban szereplő lomtalanításokat a lakás bérlője sorozatosan meghiúsította. Az ügy itt megfeneklett. Szabó Máté ombudsman jelentésében rámutatott, hogy a közigazgatási végrehajtásban kivételesen a személyes szabadság korlátozására is szükség lehet, ha a jogerős határozatban megállapított kötelezettség teljesítését a kötelezett ellenállása akadályozza.

A VII. kerületi önkormányzat, mint az eljárásban kijelölt és intézkedésre köteles első fokú hatóság, megsértette a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény előírásait – állapította meg az ombudsman. Észlelte ugyan, hogy a tulajdonos VI. kerületi önkormányzat nem végzi el a lomtalanítást és fertőtlenítést, mégsem rendelte el – akár rendőri segítség igénybe vételével – a közigazgatási határozat végrehajtását. Ezzel éveken át fennmaradt a többi lakó egészségét és vagyonát veszélyeztető állapot – tisztázta jelentésében az ombudsman, és felhívta a fővárosi VII. kerület önkormányzatának jegyzőjét, fontolja meg annak lehetőségét, hogy elrendeli a soron kívüli végrehajtást.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.