Saját fellegvárukban vár történelmi bukás a szocialistákra?

Vereséget szenvedhet az áprilisi országgyűlési választáson az MSZP legerősebb megyéjében, Borsod-Abaúj-Zemplénben – úgy, mint az európai parlamenti voksoláson. Az elmúlt öt országgyűlési választáson itt szerepeltek a legjobban a szocialisták, de tavaly csupán a dobogó harmadik helyével kellett megelégedniük.

Kovács András
2010. 02. 06. 6:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Borsod-Abaúj-Zemplén megye 13 egyéni választókerületből áll. A 13 kerület közül 4 tartozik Miskolchoz. Ezeken kívül Ózd, Sajószentpéter, Kazincbarcika, Edelény, Encs, Sátoraljaújhely, Szerencs, Tiszaújváros és Mezőkövesd alkot egyéni körzetet.

Németh Miklós fölényesen nyert

Az 1990-es választásokon az első fordulóban 61,07 százalék járult az urnákhoz Borsodban, míg országosan 65,09 százalék. A megyében a legtöbben a Miskolc 2-es (67,76 százalék), míg a legkevesebben a kazincbarcikai körzetben (55,19 százalék) szavaztak. Az északi országrészben országos átlag fölött szerepelt az MSZP (14,14 százalék), a KDNP (9,32 százalék), valamint átlag alatt az SZDSZ (15,92 százalék). A szocialisták a szerencsi körzetben listán 26,26 százalékot szereztek, ami valószínűleg annak köszönhető, hogy ebben a körzetben indult Németh Miklós miniszterelnök független jelöltként és már az első forduló érvényes és eredményes volt. Némethet a voksok 59,97 százalékával választották képviselőnek. A második fordulóban érvényesült az országos MDF-fölény, mivel a 12-ből 10 kerületben tudott nyerni a párt, az FKGP és az SZDSZ 1-1 helyet szerzett.

Mindenhol az MSZP nyert

1994-ben az első fordulóban a borsodiak 69,04 százaléka voksolt, míg országosan 68,92 százalék. A legtöbben a Miskolc 4-es (72,76 százalék), míg a legkevesebben a tiszaújvárosi körzetben (65,99 százalék) szavaztak. A négy évvel korábbi parlamenti voksoláshoz hasonlóan ismét az MSZP (40,12 százalék) és a KDNP (8,89 százalék) szerepelt országos átlaga fölött és az SZDSZ (16,26 százalék) az alatt. A szocialisták országosan a megyében kapták a második legtöbb listás szavazatot. Az első fordulóban Kazincbarcikán dőlt el a mandátum sorsa, mivel az MSZP politikusa a szavazatok 50,90 százalékával nyert. A második fordulóban elsöprő győzelmet arattak a szocialisták, mivel a megmaradt 12 körzetben is diadalmaskodtak. A győzelmek közül két körzetben (Ózd, Sajószentpéter) 60 százalék fölötti támogatottságuk volt, míg a legszorosabb sikerük a sátoraljaújhelyi körzetben volt, ahol csupán két százalékkal előzték meg az MDF aspiránsát. Négy évvel az első voksolást követően tehát teljes fordulat történt az északi országrészben lévő megyében.

Jobboldali fordulat

A harmadik szabad választáson a borsodiak 55,39 százaléka járult az urnákhoz, ami kevesebb, mint egy százalékkal kevesebb volt, mint országosan (56,26 százalék). A legtöbben a Miskolc 2-es (62,42 százalék), míg a legkevesebben a tiszaújvárosi körzetben (49,04 százalék) szavaztak. Országos átlag fölött szerepelt az MSZP (35,88 százalék), a Munkáspárt (5,65 százalék), míg az alatt a Fidesz (26,24) és az SZDSZ (5,56 százalék). 1998-ban megyei szinten Borsodban érte el országosan a legjobb eredményét az MSZP. Az első fordulóban egyik körzetben sem dőlt el a mandátum sorsa, de 10 körzetben a szocialisták, 2-ben a Fidesz–MDF és egy körzetben független jelölt állt az élen. A második körre jelentősen átrendeződtek az erőviszonyok, mivel a szocialisták csak öt körzetben tudták megtartani első helyüket, a jobboldal 7 körzetben nyert, míg Szerencsen Kupa Mihály függetlenként jutott mandátumhoz. A legszorosabb eredmények Miskolcon születtek, ahol a Fidesz három kerületben is csak pár száz szavazattal tudta legyőzni a kormánypártot. Érdemes kiemelni, hogy Ózdon és Kazincbarcikán több mint 55 százalékos támogatottsággal nyert az MSZP az országos trenddel szemben.

Visszaszerzik Borsodot a szocialisták

2002-ben a felfokozott választási harcnak köszönhetően a megyében 68,03 százalék szavazott, míg országosan 70,53 százalék. A legtöbben ismét a Miskolc 2-es (73,69 százalék), míg a legkevesebben az ózdi körzetben (61,04 százalék) voksoltak. Borsodban a szocialisták nagy fölénnyel nyerték az első fordulót (47,86 százalék), míg a Fidesz–MDF csupán 37,80 százalékot szerzett. Az első fordulóban 6 körzetben dőlt el a mandátum sorsa. Ebből négyet az MSZP és kettőt a Fidesz–MDF szerzett meg. A legnagyobb szocialista siker Kazincbarcikán született, ahol a voksok 62,08 százalékát gyűjtötték be. A második forduló előtt öt helyen vezetett az MSZP és két helyen a jobboldal. Április 21-én a Fidesznek egyetlen körzetben sem sikerült fordítania, így Borsodban a Medgyessy Péter vezette koalíció 9-4 arányban diadalmaskodott, ami rosszabb eredmény volt, mint az 1994-es, de jobb, mint a négy évvel korábbi öt egyéni kerületes siker. Nyolc évvel ezelőtt a szerencsi körzetben született országosan a legszorosabb eredmény, mivel Szabó György szocialista jelölt két szavazattal verte Koncz Ferencet, a Fidesz–MDF aspiránsát.

Nem tört meg az MSZP fölénye

Négy évvel ezelőtt országosan 67,83 százalék járult az urnákhoz, míg Borsodban 63,88 százalék. A legtöbben ismét a Miskolc 2-es (69,79 százalék), míg a legkevesebben az ózdi körzetben (53,25 százalék) voksoltak. 2006-ban a megyei listás szavazatok alapján az MSZP 50,94, míg a Fidesz–KDNP csupán 38,18 százalékot szerzett. Az ózdi és a kazincbarcikai körzetben az MSZP listán 60 százaléknál több voksot kapott. Az országban az MSZP 2006-ban is Borsodban szerepelt a legjobban. A szocialisták nagy fölényüknek köszönhetően már az első fordulóban 8 egyéni körzetben nyertek, míg a Fidesznek kettőben sikerült győzni. A második kör előtt a jobboldal kettő, míg az MSZP egy körzetben vezetett. Április 23-án a Fidesznek csak Sátoraljaújhelyen sikerült nyernie, míg Edelényben fordított az MSZP és ismét a megyében született meg az országosan legszorosabb eredmény. Gúr Nándor szocialista jelölt csupán három szavazattal verte meg Molnár Oszkárt, a Fidesz–KDNP aspiránsát. Az MSZP javított négy évvel korábbi eredményén, mivel 10-3 arányban nyert a megyében, de 1994-es eredményét nem tudta elérni.

Radikális fordulat következik?

Az elmúlt öt választás alapján jól látszik, hogy Borsod az MSZP egyik legerősebb bázisa, külön érdemes kiemelni a Sajó völgyét, ahol 1994 óta még megszorongatni sem lehetett őket. A jobboldal a mezőkövesdi és a Zemplén-hegységhez tartozó körzetekben a legerősebb, amit bizonyít, hogy 1994-ben Sátoraljaújhelyen csak minimális sikert aratott az MSZP. A tavalyi EP-választás fényében, amikor a Jobbik mögött csupán a harmadik helyet szerezték meg a szocialisták, sokan leírták őket Borsodban is. A párt tartalékait figyelembe véve az 1998-as eredmény megismételhetőnek tűnik, de a megyebeli sikerhez ez kevés lesz.

(Forrás: valasztas.hu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.