Saját fellegvárukban vár történelmi bukás a szocialistákra?

Vereséget szenvedhet az áprilisi országgyűlési választáson az MSZP legerősebb megyéjében, Borsod-Abaúj-Zemplénben – úgy, mint az európai parlamenti voksoláson. Az elmúlt öt országgyűlési választáson itt szerepeltek a legjobban a szocialisták, de tavaly csupán a dobogó harmadik helyével kellett megelégedniük.

Kovács András
2010. 02. 06. 6:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Borsod-Abaúj-Zemplén megye 13 egyéni választókerületből áll. A 13 kerület közül 4 tartozik Miskolchoz. Ezeken kívül Ózd, Sajószentpéter, Kazincbarcika, Edelény, Encs, Sátoraljaújhely, Szerencs, Tiszaújváros és Mezőkövesd alkot egyéni körzetet.

Németh Miklós fölényesen nyert

Az 1990-es választásokon az első fordulóban 61,07 százalék járult az urnákhoz Borsodban, míg országosan 65,09 százalék. A megyében a legtöbben a Miskolc 2-es (67,76 százalék), míg a legkevesebben a kazincbarcikai körzetben (55,19 százalék) szavaztak. Az északi országrészben országos átlag fölött szerepelt az MSZP (14,14 százalék), a KDNP (9,32 százalék), valamint átlag alatt az SZDSZ (15,92 százalék). A szocialisták a szerencsi körzetben listán 26,26 százalékot szereztek, ami valószínűleg annak köszönhető, hogy ebben a körzetben indult Németh Miklós miniszterelnök független jelöltként és már az első forduló érvényes és eredményes volt. Némethet a voksok 59,97 százalékával választották képviselőnek. A második fordulóban érvényesült az országos MDF-fölény, mivel a 12-ből 10 kerületben tudott nyerni a párt, az FKGP és az SZDSZ 1-1 helyet szerzett.

Mindenhol az MSZP nyert

1994-ben az első fordulóban a borsodiak 69,04 százaléka voksolt, míg országosan 68,92 százalék. A legtöbben a Miskolc 4-es (72,76 százalék), míg a legkevesebben a tiszaújvárosi körzetben (65,99 százalék) szavaztak. A négy évvel korábbi parlamenti voksoláshoz hasonlóan ismét az MSZP (40,12 százalék) és a KDNP (8,89 százalék) szerepelt országos átlaga fölött és az SZDSZ (16,26 százalék) az alatt. A szocialisták országosan a megyében kapták a második legtöbb listás szavazatot. Az első fordulóban Kazincbarcikán dőlt el a mandátum sorsa, mivel az MSZP politikusa a szavazatok 50,90 százalékával nyert. A második fordulóban elsöprő győzelmet arattak a szocialisták, mivel a megmaradt 12 körzetben is diadalmaskodtak. A győzelmek közül két körzetben (Ózd, Sajószentpéter) 60 százalék fölötti támogatottságuk volt, míg a legszorosabb sikerük a sátoraljaújhelyi körzetben volt, ahol csupán két százalékkal előzték meg az MDF aspiránsát. Négy évvel az első voksolást követően tehát teljes fordulat történt az északi országrészben lévő megyében.

Jobboldali fordulat

A harmadik szabad választáson a borsodiak 55,39 százaléka járult az urnákhoz, ami kevesebb, mint egy százalékkal kevesebb volt, mint országosan (56,26 százalék). A legtöbben a Miskolc 2-es (62,42 százalék), míg a legkevesebben a tiszaújvárosi körzetben (49,04 százalék) szavaztak. Országos átlag fölött szerepelt az MSZP (35,88 százalék), a Munkáspárt (5,65 százalék), míg az alatt a Fidesz (26,24) és az SZDSZ (5,56 százalék). 1998-ban megyei szinten Borsodban érte el országosan a legjobb eredményét az MSZP. Az első fordulóban egyik körzetben sem dőlt el a mandátum sorsa, de 10 körzetben a szocialisták, 2-ben a Fidesz–MDF és egy körzetben független jelölt állt az élen. A második körre jelentősen átrendeződtek az erőviszonyok, mivel a szocialisták csak öt körzetben tudták megtartani első helyüket, a jobboldal 7 körzetben nyert, míg Szerencsen Kupa Mihály függetlenként jutott mandátumhoz. A legszorosabb eredmények Miskolcon születtek, ahol a Fidesz három kerületben is csak pár száz szavazattal tudta legyőzni a kormánypártot. Érdemes kiemelni, hogy Ózdon és Kazincbarcikán több mint 55 százalékos támogatottsággal nyert az MSZP az országos trenddel szemben.

Visszaszerzik Borsodot a szocialisták

2002-ben a felfokozott választási harcnak köszönhetően a megyében 68,03 százalék szavazott, míg országosan 70,53 százalék. A legtöbben ismét a Miskolc 2-es (73,69 százalék), míg a legkevesebben az ózdi körzetben (61,04 százalék) voksoltak. Borsodban a szocialisták nagy fölénnyel nyerték az első fordulót (47,86 százalék), míg a Fidesz–MDF csupán 37,80 százalékot szerzett. Az első fordulóban 6 körzetben dőlt el a mandátum sorsa. Ebből négyet az MSZP és kettőt a Fidesz–MDF szerzett meg. A legnagyobb szocialista siker Kazincbarcikán született, ahol a voksok 62,08 százalékát gyűjtötték be. A második forduló előtt öt helyen vezetett az MSZP és két helyen a jobboldal. Április 21-én a Fidesznek egyetlen körzetben sem sikerült fordítania, így Borsodban a Medgyessy Péter vezette koalíció 9-4 arányban diadalmaskodott, ami rosszabb eredmény volt, mint az 1994-es, de jobb, mint a négy évvel korábbi öt egyéni kerületes siker. Nyolc évvel ezelőtt a szerencsi körzetben született országosan a legszorosabb eredmény, mivel Szabó György szocialista jelölt két szavazattal verte Koncz Ferencet, a Fidesz–MDF aspiránsát.

Nem tört meg az MSZP fölénye

Négy évvel ezelőtt országosan 67,83 százalék járult az urnákhoz, míg Borsodban 63,88 százalék. A legtöbben ismét a Miskolc 2-es (69,79 százalék), míg a legkevesebben az ózdi körzetben (53,25 százalék) voksoltak. 2006-ban a megyei listás szavazatok alapján az MSZP 50,94, míg a Fidesz–KDNP csupán 38,18 százalékot szerzett. Az ózdi és a kazincbarcikai körzetben az MSZP listán 60 százaléknál több voksot kapott. Az országban az MSZP 2006-ban is Borsodban szerepelt a legjobban. A szocialisták nagy fölényüknek köszönhetően már az első fordulóban 8 egyéni körzetben nyertek, míg a Fidesznek kettőben sikerült győzni. A második kör előtt a jobboldal kettő, míg az MSZP egy körzetben vezetett. Április 23-án a Fidesznek csak Sátoraljaújhelyen sikerült nyernie, míg Edelényben fordított az MSZP és ismét a megyében született meg az országosan legszorosabb eredmény. Gúr Nándor szocialista jelölt csupán három szavazattal verte meg Molnár Oszkárt, a Fidesz–KDNP aspiránsát. Az MSZP javított négy évvel korábbi eredményén, mivel 10-3 arányban nyert a megyében, de 1994-es eredményét nem tudta elérni.

Radikális fordulat következik?

Az elmúlt öt választás alapján jól látszik, hogy Borsod az MSZP egyik legerősebb bázisa, külön érdemes kiemelni a Sajó völgyét, ahol 1994 óta még megszorongatni sem lehetett őket. A jobboldal a mezőkövesdi és a Zemplén-hegységhez tartozó körzetekben a legerősebb, amit bizonyít, hogy 1994-ben Sátoraljaújhelyen csak minimális sikert aratott az MSZP. A tavalyi EP-választás fényében, amikor a Jobbik mögött csupán a harmadik helyet szerezték meg a szocialisták, sokan leírták őket Borsodban is. A párt tartalékait figyelembe véve az 1998-as eredmény megismételhetőnek tűnik, de a megyebeli sikerhez ez kevés lesz.

(Forrás: valasztas.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.