Teljesen átalakul tavasszal a Viharsarok politikai térképe?

Békés megye általában az országos támogatottsági trendeket követi, kivételt képez ez alól 2002, amikor a jobboldal, ha csak kicsivel is, de győzött. A Viharsarokban az EP-választások tükrében mindegyik egyéni kerület nyerhetőnek tűnik a Fidesz számára, míg a legnagyobb küzdelemre Karsai József mezőkovácsházi körzetében lehet számítani.

Kovács András
2010. 02. 03. 5:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Békés megyében hét egyéni választókerület található. Ebből a békéscsabai számít az egyetlen városi körzetnek, míg a Gyula, Békés, Szeghalom, Orosháza, Szarvas és Mezőkovácsháza központú körzetek vegyesen állnak városokból és falvakból.

Kikapott Csurka

1990-ben az első voksoláskor a megyei részvétel (64,56 százalék) csak egy kicsivel maradt el az országostól (65,09 százalék). A legtöbben a szarvasi (70,33 százalék), míg a legkevesebben a szeghalmi (57,05 százalék) választókerületben voksoltak. Békésben több mint tíz százalékkal az országos átlag fölött szerepelt az FKGP (21,88 százalék), így az SZDSZ csupán a harmadik helyet szerezte meg. A kisgazdák eredménye a békési körzetben 25,18 százalék volt, amivel még az MDF-et is meg tudták előzni. Országos átlaga fölött szerepelt az MSZMP (5,29 százalék) és az MSZDP (4 százalék), míg Fidesz az alatt (5,80 százalék) és a KDNP, amely még területi listát sem tudott állítani. A szarvasi körzetben már az első forduló érvényes és eredményes volt, mivel Deme Zoltán független jelölt a voksok 53,56 százalékával győzött. A második fordulóban az országos trendek szerint alakultak az események. A megmaradt hat körzetből az MDF 3, az SZDSZ 2 és az FKGP 1-et nyert. A legérdekesebb eredmény a békési körzetben született, ahol Csurka Istvánt, az MDF politikusát kisgazda riválisa 51,94:48,06 arányban verte.

Szocialista henger

A második országgyűlési választáson a békésiek 68,19 százaléka élt állampolgári jogával az első fordulóban, ami 0,83 százalékkal alacsonyabb volt az országosnál. A legtöbben az orosházi (70,71 százalék), míg a legkevesebben a szeghalmi (62,91 százalék) körzetben szavaztak. Békésben átlag fölött szerepelt az FKGP (12,43 százalék) és a Munkáspárt (5,46 százalék), míg a KDNP csupán 3,96 százalékot összesített. A többi párt szereplése nem tért el nagymértékben az országos eredményétől. A második fordulóban az országos MSZP-fölény érvényesült a Viharsarokban. Mind a hét választókerületben az MSZP politikusa győzött, azonban csak a gyulai körzetben tudott ötvenszázalékos támogatottságnál nagyobbat összegyűjteni a párt.

Jobbra át

1998-ban az országos 56,26 százalékos részvétellel szemben Békésben csak 52,68 százalék szavazott az első körben. A legtöbben a békéscsabai (58,14 százalék), míg a legkevesebben a szeghalmi körzetben (46,11 százalék) voksoltak. A megyében ismét országos átlag fölött szerepelt az FKGP (20,40 százalék) és a Munkáspárt (5,90 százalék), az MSZP pedig kicsit alatta, mivel a voksok csupán 29,97 százalékát szerezte meg. Az első fordulóban egy helyen sem dőlt el az egyéni mandátum sorsa, de a sikeres visszalépésnek köszönhetően a második körben a jobboldal a hét mandátumból hatot megnyert. A szocialistáknak csak a mezőkovácsházi körzetben sikerült nyerniük, de ott is csak a szavazatok 36,85 százalékával.

A Fideszé lett a megye

2002-ben a 70,53 százalékos részvétellel szemben Békésben 66,89 százalék járult az urnákhoz az első fordulóban. Nem meglepő módon ismét Békéscsabán (71,45 százalék) voksoltak a legtöbben, míg a legkevesebben Szeghalmon (62,47 százalék). A megyében az országos trendnek megfelelően az MSZP kapta a legtöbb szavazatot (42,45 százalék), de a Fidesz is addigi legjobb eredményét érte el (40,98 százalék). A második forduló előtt az MSZP 4, míg a Fidesz 3 körzetben állt az első helyen. A második körben 70,89 százalék voksolt, ami még mindig az országos átlag alatt maradt. A Fidesznek csupán a szeghalmi körzetben sikerült fordítania, aminek eredményeként 4-3-ra győzött a Viharsarokban, de a négy évvel korábbi szerepléshez képest 2 mandátumot elveszített.

Az országos trendet követte a Viharsarok

Négy évvel ezelőtt 64,25 százalék járult az urnákhoz Békésben, míg országosan 67,81 százalék. A pártok versenyét az MSZP nyerte 43,73:42,96 százalékos arányban a Fidesszel szemben, tehát 2002-höz képest csökkent a két nagy párt közti különbség. Az első fordulóban a szarvasi körzetben a voksolás érvényes és eredményes volt, mivel Domokos László, a Fidesz politikusa 50,66 százalékot szerzett. A második forduló előtt mindkét nagy párt egyenlő arányban osztozott az első helyeken. Április 23-án azonban – az országos trendeknek megfelelően – csupán a békési körzetben tudott nyerni a jobboldal. Négy év elteltével tehát fordított az MSZP, mivel 5-2 arányban nyertek jelöltjei a Viharsarokban.

Megismétlődhet a 12 évvel ezelőtti eredmény

Összegzésképpen elmondható, hogy a békésiek az országos átlagnál kevésbé aktívak a szavazásokkor. 2002-ig, az FKGP teljes széteséséig a megye az egyik legstabilabb kisgazda bázis volt, amit bizonyít, hogy a párt kétszer is 20 százalék fölött szerepelt. Békésben a jobboldal 1990-ben és 1998-ban érte el legjobb eredményét, míg a baloldal 1994-ben tarolt és 2006-ban tudott meggyőző fölényt kialakítani. Az EP-választásokat követően és a közvélemény-kutatási eredményeket figyelembe véve a jobboldal hat körzet megnyerésére mindenképpen esélyes, de a mezőkovácsházi kerület elhódítása sem tűnik lehetetlennek.

(Forrás: valasztas.hu)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.