Az OMSZ, az OKF és a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság által az MTI-hez kedden eljuttatott közlemény szerint a viharjelzési szezon október 31-ig tart. Az OMSZ meteorológiai szolgáltatásai – a helyi időjárás pillanatnyi állapotáról, a Balaton és a Velencei-tó térségében várható időjárás előrejelzése, a riasztások kiadása két fokozatban fél-másfél órával az időjárási esemény bekövetkezése előtt – elérhetőek a szolgálat honlapján, a www.met.hu címen, valamint a www.rsoe.hu weboldalon.
A Siófoki Viharjelző Obszervatóriumban folyó előrejelzői és viharjelzői munka hatékonyságát automata meteorológiai állomáshálózat, műhold-, radar- és villámfelderítő hálózatok, nagy teljesítményű számítógépek segítik. A Balaton körül tíz, a Velencei-tónál egy part menti mérőállomás rögzíti az időjárási elemek változását. Siófokon egész évben üzemel éjjel-nappal egy földfelszíni időjárás-megfigyelő főállomás, ahol kutató-fejlesztő munka is folyik.
A viharjelzést a Balaton körül 29 stabil, a kiemelt strandokon 17 mobil fényjelző, míg a Velencei-tónál 2 stabil és 1 mobil lámpaegység végzi, éjszakánként 40 százalékkal kisebb fényerővel. Az idei szezonban az OKF szűkös forrásai ellenére növelte a balatoni viharjelzők számát, Örvényes és Siófok (Szabadi-Sóstó) térségébe két újabb lámpát telepítve.
Az OMSZ vihar-előrejelző szolgálata a Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányságnak, az OKF fődiszpécserének és a Rádiós Segélyhívó Infokommunikációs Országos Egyesületnek, valamint a Zánka központú vízimentő-bázisnak is rendszeres meteorológiai tájékoztatást ad a vízi balesetek megelőzése érdekében.
A Balatoni Vízirendészeti Rendőrkapitányság 24 órás ügyeletet tart fenn, ez az 1817-es, illetve a 06-84-310-712-es számon hívható. A vízi mentőket a rádiós segélyhívó diszpécserközponton keresztül a 06-87-568-599-es számon lehet elérni – áll a közleményben.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.