A családi pótlék befagyasztását érzik meg legjobban a családok

Közreadta jelentését a Magyar Szegénységellenes Hálózat. A 2009-ben végzett kutatás hatvan, tartós szegénységben élő magyarországi család megélhetési körülményeit vizsgálta – derült ki a szervezet szerdai sajtótájékoztatóján Budapesten. A Vágóképek - rögzítve 2009 című kiadványt a szervezet eljuttatta a parlamenti képviselőknek, így kívánva felhívni a döntéshozók figyelmét a helyzet súlyosságára.

MNO
2010. 03. 24. 14:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nem reprezentatív, interjús kutatás a gazdasági válság magyar családokra gyakorolt hatását, a mindennapi megélhetési viszonyokat, a gyerekek továbbtanulási lehetőségeit, illetve a családok eladósodottságának mértékét és formáit vizsgálta. A Magyar Szegénységellenes Hálózat húsz munkatársa készítette a felmérést a 19 megyében és Budapesten.

Farkas Zsombor, a kutatás vezetője elmondta, hogy a válság elsősorban a munkahelyvesztésekben, a fogyasztói árak és a hiteltörlesztő részletek emelkedésében jelentkezett a családoknál. A jelentésből kiderül, hogy a megkérdezett, egy vagy több 18 év alatti gyereket nevelő családok felének van közüzemi díjhátraléka vagy magas kamatos gyorskölcsöne. Vannak olyan, tartós szegénységben élő családok, amelyek a napi kiadásaikat is ilyen kölcsönök felvételéből fedezik.

Az uzsorakölcsönnel kapcsolatos kérdések elől viszont kitértek a felkeresett családok – folytatta Farkas Zsombor. Kiemelte, hogy a családokhoz nagyon kevés információ jut el az állami családtámogatási lehetőségekről. „A megkérdezettek a családi pótlék befagyasztását érzik meg legjobban, hiszen ez a legfőbb jövedelmi forrásuk.”

Hozzátette, igen nagy azoknak a családoknak a száma, ahol mindkét szülő munkanélküli. Kiemelte: nagy a különbség a városi és vidéki szegénység között, a cigány-nem cigány családok, valamint az egy illetve többgyerekes családok életszínvonala között.

Márton Izabella, a Magyar Szegénységellenes Hálózat igazgatója elmondta, a szervezet nem kutatóintézet, célja a civil érdekérvényesítés. Hozzátette: két hete küldték meg a jelentést a parlamenti képviselőknek. Készek egyeztetni a hamarosan megalakuló új kormánnyal, ennek érdekében fel is keresnék a döntéshozókat.

A kiadvány alcíme Pékségbe járok hitelbe, amely arra kíván rávilágítani, hogy a bolti hitelezés számos család esetében napi gyakorlattá vált Magyarországon.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.