Akár újabb sztrájkba kezdhetnek a BKV dolgozói

Bár több hónapja zajlanak bértárgyalások, még mindig nem sikerült a BKV menedzsmentjének megállapodnia a 2010-es bérfejlesztésről, mert a reprezentatív szakszervezeteknek nincs közös álláspontja.

MNO
2010. 03. 26. 16:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gulyás Attila, a BKV egyik legnagyobb szakszervezeti szövetségének elnöke pénteken azt mondta az MTI-nek, hogy a januárban sztrájkoló szakszervezetek a legutóbbi, csütörtöki bértárgyalásról is kivonultak. Ez pedig megnehezíti a megegyezés lehetőségét. A kollektív szerződés szerint ugyanis mind az öt reprezentatív szakszervezetnek alá kell írnia a bérmegállapodást – tette hozzá. A Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (VTDSZSZ) elnöke úgy fogalmazott: nem értik, hogy a buszos érdekképviseletek miért vonulnak ki a bértárgyalásról, mert a VTDSZSZ az ő általuk képviselt embereknek is szeretne bérfejlesztést.

A VTDSZSZ a 160 ezer forint alatti keresetűeknek 5+4, a 160 ezer forint feletti keresetűeknek 4 százalékos bérigényt jelentett be. Hangsúlyozta, hogy 1-2 héten belül megoldást kell találni a helyzetre. Ha nincs megoldás, akkor a VTDSZSZ vezetősége tájékoztatni fogja a kialakult helyzetről a tagságot, akik a nyomásgyakorlás eszközéről is dönthetnek. Ez Gulyás elmondása szerint lehet demonstráció, sztrájk, de az is előfordulhat, hogy azt mondják: nem alkalmaznak semmilyen nyomásgyakorló eszközt.

Nemes Gábor, a Tömegközlekedési Dolgozók Független Szakszervezeteinek Szövetsége alelnöke az MTI megkeresésére azt mondta: azért vonultak ki az utóbbi két bértárgyalásról, mert Kocsis István, a cég vezetője nem jelent meg a tárgyalásokon. Ők pedig azt akarják, hogy a vezérigazgató legyen ott, mert így előremozdulhatnak az egyeztetések. A BKV-t Kocsis helyett Bolla Tibor gazdasági vezérigazgató-helyettes képviseli. A szakszervezeti vezető kifejtette: ahhoz, hogy a 2010-es bérfejlesztésről tudjanak tárgyalni, először le kell zárni a 2009-es évet. Bizonyos ágazatokban ugyanis a foglalkoztatás többe kerül, mint amennyi bértömeget kiutalnak, a kettő közötti különbséget pedig kompenzálni kell. Nemes Gábor szerint ez minden évben meg is történik, de előre szeretnék rögzíteni, hogy ez a kiegészített bér legyen a 2010-es esztendőre a bázisbér.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.