Duray Miklós, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának (MKP) stratégiai elnöke a pénteki Látleletek 2010 tavaszán című konferenciára érkezett a fővárosba, előtte a Duna TV-ben beszélt nemzetpolitikai kérdésekről. „Nagyon fontos, hogy az egész nemzetet együtt nézzük, szemléljük, értékeljük, mert minden folyamat, ami lejátszódik a nemzetben – még ha látszólag néha külön-külön is zajlik –, összefügg, és az egész nemzetre kihat” – hangsúlyozta a politikus.
A nemzetpolitika kapcsán Duray elmondta: „Reméljük, hogy lesz egy irányváltás, mert ahová tartottunk az elmúlt években, nagyon rossz végcélnak tűnt, ugyanis bekövetkezett egy lélektani szétesés. Ez annak a következménye feltételezhetően, hogy 1990-ben nagy elvárások voltak, tele voltunk hittel, elképzelésekkel, reményekkel, és viszonylag hamar kiderült, hogy bekövetkezett egy szerkezetváltás a rendszerváltozással”. Mint kifejtette, nemhogy nem következett be tartalmi változás, hanem a korábbi negatív jelenségek a demokrácia következtében sokkal szabadabb teret nyertek, és ez a reménység helyzetében rendkívül nagy kiábrándulást okozott. De ez így volt Magyarországon is és a Magyarországot körülvevő országokban élő magyarok körében is – ebből is látható, hogy együtt mozgunk, együtt lélegzünk még akkor is, ha külön-külön hatásoknak vagyunk kitéve – tette hozzá.
A magyar–szlovák kapcsolatokról a politikus kifejtette, a mostani rossz állapotok nem 1998-ban következtek be, hanem a 2002-es kormányváltás után, mikor a szlovák fél ráérzett arra, hogy légüres tér keletkezett Magyarországon, s ebbe be tudott hatolni.
(Forrás: Dunatv.hu)