A győri súlyponti kórház január második felében kapta meg az egyhavi pluszfinanszírozást. A 800 millió forintot egyből elvitte a szállítói tartozások egy részének kiegyenlítése.
Varga Gábor, a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórház főigazgató-főorvosa a hírTV-nek elmondta: a magyar egészségügyben – a jól működő rendszerek esetében is – a költségeknek csupán a 80 százalékát képes fedezni a jelenlegi finanszírozás. Mindez a nagy megyei kórházak vonatkozásában havonta 100-150 millió forintos finanszírozatlanságot, fedezetlenséget eredményez.
A soproni Erzsébet Oktató Kórház 900 millió forint bevételtől esett el az elmúlt két évben a kormányzati elvonások miatt. A januári pluszpénz 270 millió forint volt, ami 70 millióval marad el az átlagos havi finanszírozás összegétől. Baranyai Tibor főigazgató úgy véli: nem tudják tartani a likviditási egyensúlyt, így áprilisra adósságállománnyal kell számolniuk.
A kórházaknak három hónapos utófinanszírozással fizet az egészségbiztosító. Nagy István, Mosonmagyaróvár fideszes alpolgármestere szerint „nem történt más, mint hogy a három hónapos késés helyett most egy hónappal előbbre hozták a kifizetést”.
A csornai Margit Kórház megbízott vezetője arra emlékeztet: az egyhavi többletfinanszírozást elviszi a krónikus betegek ellátása után járó napidíj csökkentése. A hetedik hónaptól 25, a tizenharmadiktól pedig 50 százalékkal kevesebb pénz jár az ápolási osztályokon ellátott betegek után. „Ez szinte csődhelyzetet teremt a magyar egészségügyben” – jelentette ki Boga Attila.
A krónikus ellátásában a második negyedévtől csökken a napi teljesítménydíj a jelenlegi 5600 forintról 4200, illetve 2800 forintra.
(hírTV)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.