A miniszterelnök tavaly nyáron magabiztosan jelentette be az adóváltozások után várható nettó bérnövekedést. Akkor azt ígérte, a felső tízezernél nő az adóterhelés, mindenki másnál viszont több marad a borítékban. A közszférában dolgozók azonban csalódtak a kormányzati ígéretekben. A szuperbruttósítás és a személyi jövedelemadó-kulcsok csökkentése után például a tűzoltók is arra számítottak, hogy emelkedik fizetésük. „Nem erre számított senki, hiszen a kommunikáció azt hangsúlyozta, hogy egy év illetményét figyelembe véve, egy plusz havit fognak hazavinni. Borzalmas elkeseredés van az állományban” – közölte Nagy Gábor, a Fővárosi Tűzoltóság Szakszervezetének elnöke.
Nagy az elkeseredés a mentősöknél is. A hétezer munkavállaló bruttó átlagkeresete 170 ezer forint, de az adóváltoztatások után a többség havi százezer forintot sem visz haza. „A dolgozóink természetesen elégedetlenek, az elvándorlásról nincsenek adataink, tudniillik nincsen hová vándorolni. Marad az, hogy elégedetlenek. Ilyen szájízzel nehéz felelősségteljes munkát vállalni. Mi bértárgyalásban vagyunk az Országos Mentőszolgálat vezetésével, de pillanatnyilag szóban azt a tájékoztatást kaptuk, hogy nehéz helyzetben van a költségvetés, az idei OMSZ kerete kevesebb, mint a tavalyi, ráadásul olyan pénzkifizetések terhelik, amik eddig szóba sem kerültek, és azokat senki nem ellentételezte. Még azt sem lehet, hogy helyi bértárgyalás során megpróbáljuk kompenzálni ezeket a veszteségeket” – nyilatkozta Toma Lajos, a Mentődolgozók Önálló Szakszervezetének elnöke.
Fokozta a bizonytalanságot és az elégedetlenséget a cafeteria-rendszer összeomlása is. A melegétkeztetési utalványok, és az üdülési csekk 25 százalékos megadóztatása mellett a hidegétkeztetési utalványokat 98 százalékos adóteher sújtja, így az állami intézmények nagy része megszüntette a béren kívüli juttatásokat, vagy azok adóvonzatát ráterhelte a munkavállalókra.
(hírTV)