Veszprém megye hét egyéni választókerületből áll: Veszprém 1-2, Ajka, Tapolca, Pápa, Balatonfüred és Várpalota. A leginkább városi körzetnek a Veszprém 2-es tekinthető, míg a többi körzethez jelentős számú kis település tartozik.
Az 1990-es választáson az első fordulóban 70,91 százalék szavazott Veszprém megyében, ami több mint öt százalékkal volt magasabb az országos részvételnél. A legtöbben a Veszprém 1-es (74,73 százalék), míg a legkevesebben a várpalotai körzetben (67,79 százalék) voksoltak. A területi listás voksok alapján országos átlaga fölött szerepelt az MDF (27,45 százalék), a Fidesz (10,99 százalék) és az MSZDP (5,31 százalék), míg az alatt az SZDSZ (17,40 százalék) és az MSZP (9,14 százalék). A második fordulóban a megyében is érvényesült az MDF fölénye, mivel hat egyéni választókerületben tudott győzni. A legmeglepőbb eredmény a pápai körzetben született, ahol a Fidesz képviselője végzett az első helyen a szavazatok 43,61 százalékával. A megyében tehát a későbbi kormánypárt elsöprő sikert aratott.
Karcsú MSZP-siker
A második szabad választáson 72,64 százalék voksolt Veszprémben az első fordulóban, ami több mint három százalékkal volt magasabb részvétel, mint az országos arány. A legtöbben a balatonfüredi (76,55 százalék), míg a legkevesebben a tapolcai körzetben (70,32 százalék) voksoltak. A megyében a területi listás voksok alapján átlag fölött szerepelt az SZDSZ (22,31 százalék) és a Fidesz (8,04 százalék), míg az alatt az MSZP (29 százalék). A második fordulóban az MSZP óriási országos fölénye a megyében nem érvényesült igazán, mivel csupán négy egyéni kerületet nyertek meg, míg az SZDSZ három helyen végzett az első helyen. Csupán pár száz szavazaton múlott az SZDSZ sikere a várpalotai és a veszprémi 1-es körzetben. Fontos megemlíteni, hogy a szocialisták csupán egyetlen körzetben kaptak 50 százalék fölötti támogatást a második körben. Az 1994-es választáson is a későbbi kormánypárt nyert a megyében, de némileg árnyalja a képet a SZDSZ három egyéni kerületi győzelme, mivel a második forduló időpontjában nem volt még biztos, hogy koalícióra lépnek az MSZP-vel.
Kiütötték a szociálliberális koalíciót
1998-ban az első fordulóban 60,66 százalék voksolt Veszprém megyében, ami több mint négy százalékkal volt magasabb, mint az országos átlag. A legtöbben a balatonfüredi (66,89 százalék), míg a legkevesebben a várpalotai körzetben (56,35 százalék) szavaztak. A területi listás voksok alapján a Fidesz 35,03, az MSZP 28,69, az FKGP 13,43 és az SZDSZ 7,48 százalékot összesített. Fontos megemlíteni, hogy a Fidesz a megyében országosan itt érte el a második legjobb eredményét. A jobboldali párt fölényére jellemző, hogy az első fordulót követően mindegyik választókerületben az élen állt, ami a második fordulóban sem változott. A Fidesz egyéni jelöltjei négy körzetben is 60 százalék fölötti támogatottságot összesítettek. A harmadik szabad választás is a későbbi kormánypárt átütő sikerét hozta a megyében, ráadásul a jobboldal lényegesen jobb eredményt ért el, mint 1990-ben.
Nem kértek Medgyessyből
Nyolc évvel ezelőtt az első fordulóban 72,61 százalék voksolt, ami több mint két százalékkal volt magasabb az országos részvételnél. A legtöbben ismételten a balatonfüredi (76,63 százalék), míg a legkevesebben a várpalotai körzetben (69,45 százalék) szavaztak. A területi listás voksok alapján az országos trendtől eltérően elsöprő sikert aratott a Fidesz–MDF-szövetség a szavazatok 48,08 százalékának a megszerzésével. Az MSZP 37, míg az SZDSZ 5,24 százalékot szerzett. A megye történetében először négy egyéni választókerületben (Balatonfüred, Tapolca, Pápa és Veszprém 1) is érvényes volt az első forduló. Mind a négy körzetben a Fidesz–MDF jelöltjei arattak elsöprő sikert. A megmaradt három körzet közül kettőben a Fidesz–MDF, míg egyben az MSZP állt az első helyen. Április 21-én egyik körzetben sem változott az állás, így a jobboldal 6-1 arányban nyert a megyében, ami kis visszalépés a négy évvel korábbi eredményekhez képest, de így is fölényes jobboldali siker az országos eredménnyel szemben. A legszorosabb eredmény a várpalotai körzetben született, ahol a jobboldal jelöltje csupán 10 szavazattal szerzett többet, mint az MSZP aspiránsa.
Veszített erejéből a Fidesz
2006-ban az első fordulóban 68,86 százalék vett részt a választáson Veszprém megyében, ami több mint egy százalékkal volt magasabb, mint az országos aktivitás. A legtöbben ismételten a balatonfüredi (73,68 százalék), míg a legkevesebben az ajkai választókerületben (65,90 százalék) szavaztak. A területi listás voksok alapján rosszabbul szerepelt a Fidesz–KDNP szövetség, mint 2002-ben, mivel csak 46,71 százalékot, míg az MSZP 39,84 százalékot kapott, rajtuk kívül az SZDSZ és az MDF is átlépte az öt százalékot. Április 9-én három egyéni körzetben (Balatonfüred, Tapolca, Pápa) tudott a jobboldal győzelmet aratni. A megmaradt négy körzet közül háromban a szocialisták, míg egyben a jobboldal állt az első helyen. A második fordulóban egyetlen körzetben sem változtak az erőviszonyok, így a Fidesz–KDNP csupán 4-3 arányban győzte le a szocialistákat Veszprém megyében. Az MSZP 2002-höz képest jelentősen javította pozícióját, de így sem sikerült az egyéni kerületek többségét megnyernie.
Minden körzetben győzelemre készül a jobboldal
Az elmúlt öt országgyűlési választás alapján jól látható, hogy Veszprém megye is a jobboldal egyik erős megyéje annak ellenére, hogy 2006-ban viszonylag szoros eredmény született. A 2006 tavasza óta lévő választásokon egyre fölényesebb sikereket aratott a Fidesz, például a tavalyi EP-választáson több mint 60 százalékot szerzett. A mostani voksoláson a párt legfőbb célja mind a hét egyéni körzet megnyerése lehet. A legnagyobb küzdelem a Veszprém 2-es körzetben lehet, ahol legutóbb 1998-ban tudtak egyéni mandátumot szerezni.
(valasztas.hu)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.