Az Orbán-kormány volt gazdasági minisztere vasárnap este nyilatkozott a Kontraszt című műsornak. Többek között azt mondta: év közben lehet már módosítani az adószabályokon, de az igazi, nagy, radikális, a családi adózást középpontba helyező adócsökkentést jövő év január 1-jétől három év alatt tervezik végrehajtani. Ennek okaként azt mondta: év közben vagyunk és bizonytalan az államháztartás helyzete; ez az év az egyszeri nagy adócsökkentés szempontjából „elúszott”. Leszögezte: senki ne várjon semmilyen megszorító intézkedéseket egy új Fidesz-kormánytól, hiszen éppen a megszorítások következménye az, ami ma Magyarországon van.
A Fidesz gazdaságpolitikusa szerint nem lehet arra számítani, hogy a kormányváltást követő első héten, első hónapban minden megfordul, mert „még lefelé megy a magyar gazdaság legalább hat hónapig”. Az év közepétől az új kormány minden meghatározó gazdasági területen – a bürokráciánál, az adórendszernél, a foglalkoztatásnál, az európai uniós pénzek átcsoportosításánál a kis- és középvállalkozások felé, az energiahatékonysági program beindításánál – elkezdi a fordulatot – emelte ki. Úgy értékelte: 2013-ra állítható a magyar gazdaság egy olyan gyors pályára, mint amilyenen 2000–2002-ben volt.
Nem lesz 3,8 százalék a hiány
Az államháztartási hiányról szólva kifejtette: „a kormányon kívül mindenki tudja”, hogy ez a szám nem lesz 3,8 százalék. Hangsúlyozta, semmilyen módon nem szeretnék elengedni az államháztartás deficitjét. Nagyon sok olyan tétel van még a költségvetésben, amelyek miatt akár 7 százalék fölé is „csúszhatna” a hiány mértéke, de Magyarország helyzete az elmúlt években oly mértékben romlott, hogy függ a külső finanszírozástól, ezért 7 százalék feletti deficitet nem lehet eltűrni – húzta alá. Matolcsy azt mondta: 4,5-6,5 százalék közötti sávba érdemes kormányozni majd azt a deficitet, amit találnak. Arra a felvetésre, hogy miként lehet majd a Nemzetközi Valutaalappal, az Európai Bizottsággal a költségvetés nehéz helyzete mellett megállapodni, leszögezte: új gondolkodásra van szükség. Eddig a külföldi partnerek szigorúan ragaszkodtak egy kiindulóponthoz, ahhoz, hogy először egy nagyon alacsony költségvetési hiányt kell beállítani, és minden csak az után jön. Ez a logika nem fenntartható – vélekedett, hiszen – mint mondta – hiába mondta ki a magyar kormány, hogy 4 százalék alatt lesz a deficit, ez nem teljesül 2010-ben.
Más gondolkozást hozhat az új kormány
„Máshogy kell gondolkozni, és ezt a partnereink vélhetőleg, az első információk szerint, el fogják fogadni” – fogalmazott. Ha egy erős választói felhatalmazással rendelkező új kormány van, akkor ez a kormány egy más gondolkozást „javasolhat a külföldi finanszírozóknak”; azt mondhatja, hogy „akkor van biztonságban a pénzetek, ha vissza tudjuk fizetni, akkor tudjuk visszafizetni, ha van növekedés és munkahely”. Az egyensúly az következmény, a növekedés, a foglalkoztatás következménye; eddig fordítva ültek a lovon – fogalmazott. Az eddigi kormányzati reformlépéseket firtató felvetésre úgy reagált: azt a Medgyessy-kormány, majd a két Gyurcsány-kormány „elszúrta”, a Bajnai-kormány pedig olyan megszorítócsomagot léptetett életbe, amely elrontotta a növekedést. A volt miniszter leszögezte: állam- és közpénzügyi reformra van szükség, olyan működésre, amely lényegesen olcsóbbá, de jobbá teszi az állam működését. „Magunkon kell kezdeni” – fogalmazott.
Fölállhat a zöldbank
Arra a kérdésre, melyek lehetnek azok a „kis gesztusok”, amelyektől a lakosság már rögtön az elején jobban fogja érezni magát, azt válaszolta: ezeket a kormány részéről a korrupciós csapok elzárásában és a magas számlák kurtításában kell majd érzékelni. Ennek kapcsán kitért a zöldbankra. Szerinte belátható időn, 6-12 hónapon belül olyan energiatakarékos hiteleket lehet felvenni ettől az új pénzintézettől, amelyek törlesztőrészleteit és kamatait az energiamegtakarításból fizetik vissza a családok, így „kisebb lesz a számla”. Megjegyezte, ez a bank szinte kizárólag energiatakarékos felújításokhoz ad pénzt családoknak, háztartásoknak, önkormányzatoknak és vállalkozóknak. Matolcsy szerint a gazdaságpolitikai fordulatnak a pénzügy-politikai fordulatot is magában kell foglalnia. A fordulat lényege: pénzszűke helyett pénzbőséget kell teremteni. Ehhez szükség van a jegybank monetáris politikájának módosítására új pénzügyi szabályozással, szükség van új állami tulajdonú bankokra, és az állami tulajdonú bankok tőkeemelésére, valamint olyan forrásokra, amelyek a befagyott pénzekből vállalkozói forrásokat teremtenek – hangsúlyozta.
Több kell, mint egymillió munkahely
Tíz év alatt már nem 1 millió, hanem több, 1,2-1,3 millió munkahelyet kell teremteni a válság miatt – közölte az Orbán-kormány volt gazdasági minisztere. Arra a kérdésre, hogy erre lesz-e „egybe” tíz év, azt válaszolta: „lesz, több is lesz”. Szerinte az új 20 évet az első négy évben kell megalapozni, mert a demokrácia és a szabadság első 20 évét Magyarország elveszítette. Úgy látja, ha az első kormányzati ciklusban jól dolgoznak, akkor 4-6 év alatt meglesz az egymillió új munkahely, 5-10 év alatt megfordul az államadósság aránya, 15-20 év alatt kinövi Magyarország a jelenlegi adósságot és kilép a csapdából.
(MTI)