A jelenlegi OEP-finanszírozásból nem lehet fenntartani a rendelőket, amelyek működtetését egyéb tevékenységből származó bevételekkel kénytelenek megoldani – közölte. Egy átlagos, ezerötszáz beteget ellátó háziorvosi praxis bevétele 850-900 ezer forint havonta, de ebből kell az asszisztencia bérét, járulékait, a rezsit és az orvosi eszközök költségeit fedezni – tette hozzá. Bélteczki kérdésre elmondta, mintegy 40 százalékos emelés lenne indokolt. A praxisok adásvételével kapcsolatban a MOSZ elnöke úgy vélte, hogy azok eladhatatlanok, így a fiatal orvosoknak egy olyan hitellehetőséget kellene biztosítani, amely egy hosszú lejáratú, alacsony kamatozású hitelfelvétellel segíti praxishoz jutásukat.
Más témáról szólva Bélteczki elmondta, a MOSZ – csatlakozva az orvosi kamarához és az alapellátó orvosok szövetségéhez – is kiáll a rezidensek követelései mellett, amely szerint a hatályban lévő rezidensrendelet kilátástalan helyzetbe hozza a fiatal orvosokat. A MOSZ szerint a fiatal orvosok méltánytalan bérért kénytelenek dolgozni, hiszen míg egy fiatal kezdő informatikus havi jövedelme 280-300 ezer forint, addig a szakorvosjelöltek fizetése 80-100 ezer forint. A szövetség elnöke megjegyezte: nemcsak a fiatal orvosok akarnak külföldön dolgozni, hanem már a szakképesítéssel rendelkező középkorú doktorok is elhagyják Magyarországot. Az orvosok elvándorlását adminisztratív eszközökkel nem lehet megállítani – véli a MOSZ; egy kiszámítható életpályamodellre van szükség.
A szövetség elvárja a következő kormánytól – függetlenül annak „színezetétől” –, hogy tekintse partnernek az egészségügyben dolgozókat, vegye figyelembe az ágazatban dolgozók javaslatait. A MOSZ 2002-ben alakult a magyar orvosok munkavállalói, érdekvédelmi szövetségeként, jelenleg több mint 14 800 tagja van.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.