Mégis lesz budapesti listája a demokrata fórumnak

Van budapesti területi listája az MDF-nek, miután az Országos Választási Bizottság pénteki ülésén megváltoztatta a Fővárosi Választási Bizottság (FVB) határozatát, amelyben az FVB megtagadta az MDF fővárosi listájának nyilvántartásba vételét. Az OVB nyilvántartásba vette a párt országos listáját is, melyet Dávid Ibolya vezet. • Felfüggeszthetik az MDF-es képviselőjelölt mentelmi jogát

MNO
2010. 03. 26. 18:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kisorsolta a fővárosi lista sorrendjét péntek esti ülésén az Országos Választási Bizottság (OVB), miután nem sokkal korábban nyilvántartásba vette a Magyar Demokrata Fórum budapesti listáját. A listás szavazólapon a sorrend: MSZP, Jobbik, LMP, MDF, Fidesz–KDNP.


A testület hosszas vita után, 4:2 arányban döntött arról, hogy helyt ad a Dávid Ibolya MDF-elnök által benyújtott fellebbezésnek és nyilvántartásba veszi a párt budapesti területi listáját. A javaslatot az MSZP és a Fidesz–KDNP delegáltja nem szavazta meg.

Nyilvántartásba vették az MDF országos listáját

Az Országos Választási Bizottság (OVB) pénteki ülésén nyilvántartásba vette a Magyar Demokrata Fórum országos listáját az áprilisi országgyűlési választásra; a listát Dávid Ibolya, a párt elnöke vezeti. Az országgyűlési képviselői választáson országos listája azoknak a pártoknak lehet, amelyek legalább hét területi listát tudtak állítani, az országos lista bejelentésének határideje kedd 16 óra volt. Az MDF az országos listaállításhoz szükségesnél több területi listát állított a hétfő délutáni határidőig. Az országos listán legfeljebb háromszor annyi jelölt állítható, mint a megszerezhető mandátumok száma, azaz maximum 174 jelölt, az MDF listáján 153 név szerepel.

Nyilvántartásba vettek két jelöltet


Két MDF-es jelöltet vett jogerősen nyilvántartásba a Fővárosi Bíróság (FVB) pénteken; így a szavazólapra felkerülhet Pusztai Erzsébet és Slosár Gábor is.

Slosár Gábor nyilvántartásba vételét a fővárosi 18. számú országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottság (oevb) március 19-én visszautasította, mivel a jelölt által leadott 957 ajánlószelvényből csak 647 darabot talált érvényesnek, 310 darabot pedig formai és tartalmi okokból érvénytelennek.

Az ügy fellebbezés folytán a Fővárosi Választási Bizottsághoz került, amely az elsőfokú határozatot megváltoztatta és Slosár Gábort jelöltként nyilvántartásba vette a leadott 866 érvényes ajánlószelvény alapján. Az FVB határozatát is megtámadták, így az a Fővárosi Bíróság (FB) elé került, amely pénteken döntött a kérdésben és elutasította a fellebbezést.

Az FB egyetértett a kérelmezővel, hogy nem lehet megállapítani a vitatott 219 ajánlószelvényről azt, hogy a hivatkozott szövegrészeket (a különböző színű tollal, eltérő írásmóddal) ki, mikor írta rá a szelvényre, azaz nem bizonyítható az ajánlószelvény utólagos kiegészítése. Az FB szerint konkrét bizonyíték hiányában az utólagos módosítás mindössze a feltételezés szintjén marad, a kérelmező azonban nem bizonyította felmerülő kétségeit hitelt érdemlő módon. A bíróságnak pedig a bizonyítási eljárás lefolytatására, hiánypótlásra nincs lehetősége.

Az FB arra is felhívta a figyelmet, hogy a választási eljárási törvény nem mondja ki, hogy a kétséges ajánlószelvényt érvénytelennek kell tekinteni, ezért elutasította a kifogást és helyben hagyta az FVB döntését a jelölt nyilvántartásba vételéről.

Az FB egy hasonló, szintén Slosár Gáborra vonatkozó beadványt is ugyanilyen tartalommal bírált el a nap folyamán.

A másik jelölt, Pusztai Erzsébet nyilvántartásba vételéről a fővárosi 2. számú oevb március 18-án döntött, ezt a határozatot a hétfőn az FVB helybenhagyta. Ez ellen a határozat ellen egy magánszemély kért felülvizsgálatot, arra hivatkozva, hogy nem zárható ki, hogy több ajánlószelvényre a kötelező adatokat nem a választópolgár vezette rá, valamint felmerülhet az is, hogy több ajánlószelvényt nem saját kezűleg írt alá az ajánló. Arra is hivatkozott, hogy szerinte az FVB nem tisztázta a tényállást az ajánlószelvények kitöltésével kapcsolatban és így jogszabálysértést követett el.

A Fővárosi Bíróság álláspontja szerint a fellebbező nem jelölte meg állításainak bizonyítékait. Az FB arra is kitért végzésében, hogy az FVB – figyelemmel a döntéshozatalra rendelkezésre álló határidőre is – nem követte el a kérelmező szerinti jogszabálysértést.

Az FB Pusztai Erzsébet esetében is elbírált pénteken egy másik, hasonló tartalmú beadványt.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.