A konferencián részt vevő szakemberek szerint az elmúlt húsz év alatt bebizonyosodott, hogy a rendszerváltással kialakult önkormányzati modell teljes átalakításra szorul. Rendezetlen a szabályozás, nincs elegendő forrás, csak az utóbbi 10 évben a több mint 3200 önkormányzat 3600 új feladatot és hatáskört kapott, miközben kiadásaik reálértékben 10 százalékkal csökkentek.
Ez a rendszer ezer elemében recseg-ropog – jelentette ki Kákai László, a PTE tanszékvezető helyettese. Kifejtette: túlméretezett ez az önkormányzati rendszer, és finanszírozási problémák vannak. „Nem hatékony, nem rugalmas, nem állampolgár- és szolgáltatóbarát rendszerként működik és akkor még szakmai kérdésekről, normákról nem is beszéltünk” – tette hozzá.
A konferenciát megnyitó Páva Zsolt Pécs polgármestereként másodszor szembesül az önkormányzatok finanszírozási problémáival. Mint mondta, az önkormányzatoknak gyakorlatilag nincsen finanszírozási rendszere, a vagyonuk az elmúlt 10 évben szinte egy az egyben eltűnt. Olyan leszűkített és szűk keretek között kell működniük, ami szerinte rövid távon sem tartható fenn.
A szakemberek abban egyetértenek, hogy sürgős reformokra van szükség, arról azonban megoszlanak a vélemények, hogy a törvényhozásnak milyen közigazgatási modell elérésére kellene törekednie.
Stumpf István, a Századvég Alapítvány elnöke alapvető fontosságúnak tartja az állam szerepvállalását. „Meg kellene erősíteni az államot, világossá kellene tenni azt, hogy hol van az államnak a határai az önkormányzati működésben” – jelentette ki. Úgy véli, meg kellene erősíteni a jegyző pozícióját. Az államigazgatás tekintetében létre kellene hozni újra a megyei kormányhivatalokat, ebbe pedig bele kellene integrálni azokat a dekoncentrált szervezeteket, amelyek szét vannak szórva. Meg kellene erősíteni a megyét, ám az önkormányzatiság értékeinek megőrzése mellett – fogalmazott.
A konferencia résztvevői egy kérdésben egyetértettek: ha nem lesz gyors változás, az önkormányzatiság jelenlegi formájában nem fogja megérni a 25 éves évfordulóját.
(hírTV)