Tomboló erőszak: a szocialista kormányok évek óta adósak + Videó

Az iskolai erőszak nemcsak pedagógiai, hanem társadalmi probléma is – fogalmazott több előadó a Győrben rendezett, „Van kihez fordulnod” című szakmai tanácskozáson. • Saját gyermekeink lesznek a gyilkosaink?

MNO
2010. 03. 29. 7:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tekintse meg a Hír Televízió felvételét!


A szakemberek szerint a növekvő agresszió a 14 év alatti korosztályra hat a legjobban, ahol mára ugyanolyan méreteket öltött a többnyire csoportban elkövetett rablások és tettlegességek száma, mint a vagyon elleni bűncselekményeké. A korábbinál nagyobb számban volna szükség bűnmegelőzési programokra az iskolai oktatás keretében, ezek beindításával azonban – a szakemberek szerint – a szocialista kormányok évek óta adósak.

Tanárverés az egyik budapesti középiskolában, diákverés Egerben, csicskáztatás a zalaegerszegi vasútállomáson – dokumentált iskolai erőszak az elmúlt két évből. Szakemberek a serdülőkor élettani sajátosságaival, az elfojtott érzelmekkel és a kisebbrendűségi komplexussal magyarázzák a zavart iskolai magatartást. Azt mondják, a szüleikkel nehezen szót értő fiatalok tehetetlenségükben gyakran fordulnak önmaguk vagy társaik ellen, különösen akkor, ha könnyen befolyásolhatók, és rossz társaságba kerülnek.

Győrben az elmúlt években kétszeresére emelkedett a gyermek- vagy fiatalkorúak által elkövetett erőszakos bűnesetek száma. Kaliba Edit, a győri rendőrkapitányság bűnmegelőzési alosztályvezetője a Hír TV-nek elmondta: a fiatalok általában csoportosan követik el a bűncselekményeket, de a rablások elkövetése már éppúgy a számlájukra írható, mint a vagyon elleni bűncselekmények.

A győri ügyészség fiatalkorúakra szakosodott munkatársa a statisztikában nem érzékel növekedést, a nyilvánosságban viszont igen, amely a technikai fejlődés következménye. Az esetek többségét mobiltelefonnal rögzíti valamelyik résztvevő vagy szemtanú, majd a felvételt közszemlére bocsátja az interneten. Takács Róbert ügyész szerint egyébként is jellemző a fiatal- és gyermekkorúakra, hogy ha bűncselekményt követnek el, akkor azt durvábban teszik, mert még nem fogják fel azt, hogy mit csinálnak. Az ügyész hozzátette: bűnmegelőzési program keretében kellene fellépni, akkor nem lesznek ilyen ügyek, de ez egy hosszú folyamatnak lesz az eredménye.

A megelőzést szolgálja az egy éve működő Ebigél program, amelynek segítségével a diákok kapcsolatba léphetnek egy anonim segítővel.

Szántó Zoltán, az Ebigél Kft. ügyvezetője a programról azt mondta: nem helyettesíti a pszichológust, nem helyettesíti a gyermekvédelmist, az osztályfőnököt, legkevésbé a szülőt és a pedagógust. Az a célja, hogy a gyerekek adott esetben tanácsot, segítséget kérjenek, vagy leírják, elmondják a gondjaikat valaki olyannak, akit nem ismernek, s így jobban megnyílnak.

A program egyre több győri középiskolában működik, és az öngyilkossági hajlam felderítésében is segít.

(hírTV)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.