30 gyerek hal meg évente bántalmazás miatt

Évente mintegy 30 gyermek halt meg bántalmazás miatt az utóbbi esztendőkben Magyarországon, beleértve a csecsemőgyilkosságokat is – mondta Kovács Zsuzsa gyermekorvos pénteken Budapesten.

MNO
2010. 04. 30. 14:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) Országos Gyermekegészségügyi Intézet (OGYEI) Sose rázd a kisbabádat! elnevezésű programjának vezetője a sajtótájékoztatón közölte, az országban több mint 190 ezer gondozásra szoruló, illetve veszélyeztetett gyermek van a 2008-as adatok szerint, közülük 20 ezren szenvednek bántalmazástól, vagy azért, mert elhanyagolják őket, 6 ezren érzelmileg, 300-an pedig szexuálisan bántalmazottak a becsült adatok alapján. A gyermekek első életévében bekövetkezett halálának oka az esetek 7 százalékában bántalmazás. Egy feltárt esetre azonban – szintén a becslések szerint – 25 tényleges eset jut – folytatta Kovács Zsuzsa.

Utalt arra, hogy a gyermekbántalmazás mintegy 80 százaléka családon belüli. Az elkövetők fele a szülők valamelyike, 17-17 százalékuk nem rokon, illetve az édesanya új élettársa, barátja, 6 százalékuk mostohaszülő, 10 százalékuk nem sorolható egyik kategóriába sem. Pászthy Bea gyermekpszichiáter elmondta, az a cél, hogy „minden magyar állampolgár lépjen közbe”, ha azt látja, hogy gyermekeket bántalmaznak, ráznak. Véleménye szerint óriásplakátokkal is tudatosítani kellene a társadalomban a bántalmazás következményeit. „A gyermekbántalmazás nem családi, hanem társadalmi ügy” – mutatott rá –, mert a bántalmazott felnövekvő gyermekek nagy része később felnőttként jó eséllyel maga is bántalmazza majd gyermekeit.

Németh Tünde gyermekorvos arról beszélt, hogy a megelőzésnek nagy a szerepe a gyermekbántalmazások visszaszorításában. Az erről szóló felméréseket közkinccsé kell tenni, ebben a médiára is számítanak. Kassai Tamás traumatológus kiemelte: a társadalomnak nem szabad elfogadnia a gyermekekkel szembeni erőszakot. Szerinte ide sorolható az is, amikor „az apák dobálgatják a gyermekeiket, és ezen mosolyognak az emberek”. A gyermekorvos és a védőnő nem tud minden problémát megoldani, ezért oda kell menni és segíteni kell azoknak, akik erre rászorulnak – tette hozzá.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.